15.08.2021

Rocznica Bitwy Warszawskiej i obchody Święta Wojska Polskiego

15 sierpnia 2021 roku Centrum Badań i Edukacji Służb Mundurowych Akademii WSB wzięło udział w uroczystości związanej z obchodami rocznicy Rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego.

13 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozpoczęła się bitwa, która miała zdecydować o losach tyle co odrodzonej Polski. Umęczone latami wojny społeczeństwo zdobyło się na ostatni, gigantyczny wysiłek, by obronić młodą niepodległość. 16 sierpnia znad rzeki Wieprz wyszła polska ofensywa, która ostatecznie przyniosła wojskom polskim sukces. Duży wkład w to zwycięstwo wniosła ludność Zagłębia. Tylko w najtrudniejszych miesiącach lipca i sierpnia na front wyruszyło ok. 4200 ochotników z Zagłębia, w tym ok. 200 harcerzy, nie licząc żołnierzy, którzy już na froncie walczyli albo znaleźli się tam w ramach poboru. Do skarbu państwa wpłynęły również efekty zbiórki pieniężnej od mieszkańców Zagłębia o sumarycznej wysokości ok. 6 mln marek polskich. Powyższe dane wskazują na znaczny wkład mieszkańców Zagłębia w zwycięstwo polskie w sierpniu 1920 r.

Organizatorami uroczystości byli Muzeum Miejskie "Sztygarka" oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Zagłębiowski.

Udział w uroczystości wzięła Jagoda Nocoń - Asytent Centrum Badań i Edukacji Służb Munudrowych Akademii WSB, studentka Bezpieczeństwa narodowego. Wraz z Dyrektorem Muzeum Miejskim Arkadiuszem Rybakiem, posłem Rafałem Adamczykiem oraz przedstawicielami PTH oddali cześć poległym w walce bohaterom, składając kwiaty przy tablicy poświęconej 11 pułkowi piechoty znajdującej się na Placu Wolności oraz przy mogile braterskiej żołnierzy z wojny 1920 r. znajdującej się na cmentarzu przy ul. 11 listopada w Dąbrowie Góniczej.

Dopełnieniem wydarzenia było spotkanie historyczne w warsztacie Fabryki Pełnej Życia. Dr Paweł Duda z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego przeprowadził wykład pt. "Zagłębiacy w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku".

Zdjęcia z uroczystości znajdują się na głównej stronie internetowej Dąbrowy Górniczej tutaj.