Wizyta studyjna w Instytucie Pamięci Narodowej w Katowicach

W dniu 9 stycznia 2024 roku Centrum Badań i Edukacji Służb Mundurowych Akademii WSB zorganizowało wizytę studyjną w Instytucie Pamięci Narodowej w Katowicach, w której udział wzięły osoby dorosłe, wśród których znaleźli się m.in. studenci Akademii WSB.

Wykład ukazujący losy Żydów przed i po zagładzie poprowadziła Pani Ewelina Małachowska. Omówiła również działalność pomocową polskiego konsula w Szwajcarii Konstantego Rokickiego, który wystawiał fałszywe paszporty Paragwaju oraz Zofii Kossak – Szczuckiej, która powołała Radę Pomocy Żydom „Żegota”. To właśnie ta dwójka oraz wiele innych honorowych postaci ratowało członków społeczności żydowskiej w czasie II wojny światowej

Ponadto omówiliśmy bohaterów, którzy zginęli w wyniku próby niesienia pomocy Żydom. Jednymi z nich była rodzina Ulmów, która pomimo wojennego trudu, wzięła pod opiekę żydowską rodzinę liczącą 8 osób. Wszystkie osoby zostały rozstrzelane, łącznie 16 osób. Wiktoria i Józef Ulmowie pośmiertnie zostali uhonorowani tytułami Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Obecnie toczy się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów w Watykanie.

Obchody zostaną zrealizowane w ramach projektu „Nauka w służbie bezpieczeństwu”. Projekt dofinansowano ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu "Społeczna odpowiedzialność nauki II".