12.12.2022

Wykład otwarty nadbryg. w st. spocz. prof. dr. hab. Jerzego Wolanina nt. „Inżynieria w bezpieczeństwie. Kanon teorii bezpieczeństwa”

W ramach działalności Centrum Metodologii Badań w Naukach o Bezpieczeństwie Akademii WSB został zorganizowany i przeprowadzony trzeci w tym roku kalendarzowym wykład otwarty nt. „Inżynieria w bezpieczeństwie. Kanon teorii bezpieczeństwa”, który wygłosił nadbryg. w st. spocz. prof. dr. hab. Jerzy Wolanin, Profesor Emeritus Szkoły Główne Służby Pożarniczej w Warszawie.

Wykład odbył się 8 grudnia 2022 r. w formie online. Uczestniczyli w nim pracownicy naukowo-dydaktyczni i studenci z: Akademii WSB, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej, Wojskowej Akademii Technicznej, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Akademii Kaliskiej, Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku oraz innych ośrodków naukowo-dydaktycznych (Warszawa, Bydgoszcz, Poznań, Wrocław, Siedlce, Częstochowa, Kielce, Lublin, Kraków, Rzeszów, Tarnów). W wykładzie uczestniczyło ponad 120 osób.

W takcie wykładu prof. Wolanin zdefiniował i wyjaśnił: istotę inżynierii w bezpieczeństwie, bezpieczeństwo jako  dobro publiczne, określanie ryzyka jako instrumentu zarządzania bezpieczeństwem oraz procedury pomiaru bezpieczeństwa.

Po wygłoszonym wykładzie prof. Wolanin odpowiadał na liczne pytania uczestników spotkania, które dotyczyły rozważanych zagadnień. Na prośbę uczestników spotkania wykład w formacie pdf został zamieszczony na stronach CMBwNoB.