Od kilkunastu lat zauważalny jest rosnący odsetek dzieci i młodzieży, którzy doświadczają kryzysów psychicznych, a obecnie ta tendencja stale się nasila. Na to zjawisko znaczący wpływ miała pandemia, która zakłóciła poczucie bezpieczeństwa i przewidywalności u wszystkich, istotnie ograniczając również możliwość realizacji potrzeb rozwojowych u dzieci i młodzieży. Ograniczony kontakt z rówieśnikami, narastające wymagania edukacyjne i brak wystarczającego wsparcia ze strony najbliższego otoczenia spowodowały wyczerpywanie się zasobów jednostki oraz zachwianie jej dobrostanu psychicznego. Dziecko czy nastolatek, którzy będąc w trudnej sytuacji kryzysowej pozbawione są wsparcia, mogą poszukiwać rozwiązań swoich problemów w innych, tzw. „ucieczkowych” rozwiązaniach, takich jak np. używki, prezentować zachowania suicydalne oraz zachowywać się ryzykownie.
Dlatego też istotne staje się budowanie wokół dzieci i nastolatków sieci wsparcia społecznego oraz korzystanie z jej zasobów. Kryzys wywołuje poważne zakłócenie równowagi psychicznej człowieka oraz zaburza jego funkcjonowanie, dlatego też każda osoba, która doświadcza kryzysu wymaga pomocy.
Z pełnym przekonaniem poleca studia podyplomowe „Psychologiczne wsparcie dzieci i młodzieży w kryzysie”. W kontekście obecnej sytuacji społecznej, w której dzieci i młodzież często zmaga się z trudnościami emocjonalnymi, społecznymi i edukacyjnymi, posiadanie specjalistycznej wiedzy i umiejętności staje się niezbędne.
prof. Monika Bąk-Sosnowska
Dyrektor Centrum Psychosomatyki i Profilaktyki Zdrowotnej w Akademii WSB. Psycholog kliniczny, doktor psychologii oraz doktor habilitowany nauk o zdrowiu. Łączy pracę naukową z praktyką kliniczną i promocją prozdrowotnego stylu życia. Specjalizuje się w psychologii zdrowia. Ośrodek PRIMODIUM, który prowadzi skupia się wokół idei psychosomatycznej jedności istoty ludzkiej oraz holistycznego podejścia do zdrowia i choroby. Jest autorką lub współautorką monografii oraz kilkudziesięciu prac naukowych i popularno-naukowych z zakresu psychologii zdrowia, wykładowcą na konferencjach i zjazdach naukowych, laureatką nagród naukowych (m.in. Virtuti Medicinali, Copernicus Prize, Diamond Pen) i dydaktycznych (np. Medal Komisji Edukacji Narodowej).