16.02.2023

Międzynarodowa Konferencja Naukowa podsumowująca projekt pn.: Edukacja międzykulturowa w dobie nauczania zdalnego

16 lutego w Akademii WSB odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa podsumowującą projekt pn.: ED-ON: Edukacja międzykulturowa w dobie nauczania zdalnego. ,,ED-ON: Intercultural education in the age of distance learning’,’ realizowany w ramach programu Erasmus+ Partnerstwo Strategiczne w sektorze szkolnictwa wyższego (KA226) Nr projektu: 2020-1-PL01-KA226-HE-095276. Celem konferencji było upowszechnienie powstałych w trwającym 24 miesiące projekcie rezultatów pracy intelektualnej, tj.: • platformy e-learningowej, na której umieszczono moduł z Edukacji międzykulturowej dla studentów pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej opracowany na podstawie badań etnograficznych wśród migrantów składający się z gotowych rozwiązań metodyczno-dydaktycznych do zastosowania w praktyce szkolnej oparty na kursach, opracowanych przez wszystkich partnerów projektu: Akademii WSB (Polska), Fin Edu Consult Oy (Finlandia), Mykolo Romerio Universitetas (Litwa), Ostravska Univerzita (Czechy), • Strategii Nauczania Edukacji Międzykulturowej, opracowanej przez partnerów projektu. Ponadto organizatorzy konferencji postawili sobie za cel promowanie wiedzy i narzędzi przydatnych pedagogom do pracy z dziećmi migrującymi. Wypracowane w projekcie nowe metody nauczania mają wspierać edukację uczniów z grup defaworyzowanych, jakimi są rodziny uchodźców i migrantów. Podstawową grupą docelową, do której zaadresowano rozwiązania wypracowane w trakcie działań projektowych są: studenci pedagogiki, nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy zajmujący się edukacją dzieci w Polsce, na Litwie, w Czechach i w Finlandii oraz innych krajach, jak również uczniowie - przyszli nauczyciele. Są to grupy, których profesjonalna działalność zawodowa przyczynia się w największym stopniu do skutecznej integracji dzieci z rodzin migrantów. Komitet Naukowy: • prof. dr hab. Jerzy Kochanowicz (Akademia WSB) – Przewodniczący • prof. dr hab. Ewa Ogrodzka–Mazur (Uniwersytet Śląski) • dr hab. Maciej Witkowski, prof. AWSB (Akademia WSB) • Hakan Baltali (Fin Edu Consult Oy (Finlandia) • prof. dr Grazina Ciuladiene (Mykolo Romerio Universitetas, Litwa) • doc. PaedDr Miriam Prokešová, Ph.D. (Ostravska Univerzita, Czechy) • dr Karolina Walancik (Akademia WSB) • dr Łukasz Kwadrans (Uniwersytet Śląski) • mgr Milan Chmura, Ph.D. (Ostravska Univerzita, Czechy) • mgr Dana Vicherková, Ph.D. (Ostravska Univerzita, Czechy) Komitet Organizacyjny: • dr Karolina Walancik (Akademia WSB) – przewodnicząca/sekretarz • dr hab. Maciej Witkowski, (Akademia WSB) prof. AWSB • dr Edyta Antoniak-Kiedos (Akademia AWSB) • mgr Milan Chmura, Ph.D. (Ostravska Univerzita, Czechy) • mgr Dana Vicherková, Ph.D. (Ostravska Univerzita, Czechy) Patronaty medialne: • radio eM • TVP Katowice Projekt jest finansowany z funduszu Erasmus+ konkursu partnerstwo strategiczne w sektorze szkolnictwa wyższego, wniosek nr 2020-1-PL01-KA226-HE-095276.