Z perspektywy młodych naukowców

Nakładem Wydawnictwa Naukowego Akademii WSB ukazały się monografie pod redakcją prof. dr. hab. Marka Lisińskiego, dr Joanny Dzieńdziory oraz dr Magdaleny Wróbel. Zbiory opracowań są efektem aktywności naukowej młodych pracowników nauki oraz doktorantów związanych z różnymi krajowymi ośrodkami naukowymi, również Akademią WSB.

Wydanie monografii zostało sfinansowane w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”.

Publikacje dostępne są w modelu Open Access.

Współczesne problemy badawcze nauk o zarządzaniu i jakości z perspektywy młodych naukowców
red. Marek Lisiński, Joanna Dzieńdziora, Magdalena Wróbel
ISBN 978-83-65621-71-9
ISBN 978-83-65621-98-6 (e-book)

Fragment recenzji:
Monografia jest interesującym zbiorem artykułów naukowych, wpisujących się w obszar dyscypliny nauk o zarządzaniu i jakości. Tematyka prac obejmuje: komercjalizację innowacyjnych przedsięwzięć, wpływ intraprzedsiębiorczości na rozwój organizacji, wykorzystanie innowacyjnych narzędzi (Internet, media społecznościowe) do zarządzania placówkami medycznymi, wykorzystanie rzeczywistości rozszerzonej w marketingu, marketing jako instrument kształtowania wizerunku, marketing relacji w firmach rodzinnych, zarządzanie outsourcingiem, split payment w zarządzaniu płynnością finansową i ryzykiem podatkowym, zarządzanie bezpieczeństwem w przedsiębiorstwach, fakturę VAT jako wiarygodny dowód prawa do odliczenia podatku naliczonego przez podatnika w postępowaniu kontrolnym, profesjonalizm w zarządzaniu klubem sportowym. Większość opracowań oparta została na studiach literaturowych, które w znacznym stopniu przyczyniają się do wzmocnienia jakości warsztatu badawczego autorów. Kilka opracowań prezentuje silne walory naukowe, cechujące się wysokim poziomem metodologicznym, dojrzałością badawczą oraz umiejętnością zastosowania właściwych metod analizy. Wartością opracowania jest zdobywanie doświadczenia przez młodych adeptów nauki, będącego inspiracją dla studentów szkół doktorskich. Monografia jest produktem aktywności naukowej doktorantów Akademii WSB, młodych pracowników nauki oraz doktorantów krajowych ośrodków naukowych.

Prof. dr hab. Zbigniew Makieła

Wyzwania dla współczesnego zarządzania i jakości z perspektywy młodych naukowców
red.  Marek Lisiński, Joanna Dzieńdziora, Magdalena Wróbel
ISBN 978-83-65621-72-6
ISBN 978-83-65621-97-9 (e-book)

Fragment recenzji:
Monografia stanowi zbiór opracowań poświęconym wyzwaniom współczesnego zarządzania i jest wartościową pozycją bibliograficzną w naukach o zarządzaniu i jakości. Autorami poszczególny rozdziałów są młodzi pracownicy nauki oraz doktoranci, związani z różnymi krajowymi ośrodkami naukowymi. Problematyka podjęta w pracy skupia się na wyzwaniach, które w dobie XXI w. stawiane są przed organizacjami, przedsiębiorstwami w zmieniającym się, turbulentnym otoczeniu, takimi jak: zarządzanie instytucjami publicznymi i organizacjami NON-PROFIT, zarządzanie zasobami ludzkimi oraz regionem, zarządzanie wiedzą i informacją. Dziś przedsiębiorstwa muszą być elastyczne, stosować najnowsze rozwiązania, aby być konkurencyjne. Autorzy zwracają uwagę, iż sukces organizacji zależy nie tylko od kapitału intelektualnego danego przedsiębiorstwa, ale też od relacji między organizacjami, od wdrażania zaawansowanych technologii, kapitału społecznego, a przede wszystkim kapitału ludzkiego. Opracowanie zwraca uwagę, iż w dobie rozwoju cywilizacyjnotechnologicznego zarządzanie zarówno organizacją, regionem, rozwojem, wiedzą jest niezmiernie ważne, aby dana organizacja odniosła sukces. Pomimo pewnych braków warsztatowych, wynikających głównie z niewielkiego doświadczenia badawczego Autorów, opracowanie może stanowić cenne źródło inspiracji dla innych badaczy czy przyszłych doktorantów. Wysoki poziom merytoryczny pracy predestynuje Autorów do dalszego rozwoju, zważywszy na fakt, iż poruszony obszar jest coraz częściej podejmowany przez teoretyków i praktyków nauk o zarządzaniu i jakości.

Dr hab. Agnieszka Rzepka, prof. PL