POLSKIE FORUM TRANSPORTU, LOGISTYKI I SPEDYCJI - FORUM TRANSPORTU 2024
SZYNOWY. LOTNICZY. DROGOWY. WODNY. BEZPIECZEŃSTWO. PRAWO. TECHNIKA. EKONOMIA. ZARZĄDZANIE. EKOLOGIA. ZAGOSPODAROWANIE PRZESTRZENNE. NAUKA. EDUKACJA. GOSPODARKA.
Dąbrowa Górnicza, 27-28 czerwca 2024 r.
Szanowni Państwo,
W dniach 27-28 czerwca 2024 r. odbędzie się w Dąbrowie Górniczej Polskie Forum Transportu, Logistyki i Spedycji - FORUM TRANSPORTU 2024. Organizatorzy przedsięwzięcia postawili sobie za cel przygotowanie raportu dotyczącego większenia dostępności transportowej Polski przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa uczestników ruchu i efektywności sektora transportowego poprzez opracowanie spójnego, zrównoważonego i przyjaznego użytkownikowi systemu transportowego w wymiarze krajowym, europejskim i globalnym.
Urzeczywistnienie tego celu pozwoli na stworzenie dogodnych warunków, sprzyjających stabilnemu rozwojowi gospodarczemu kraju. Powołany zespół przygotuje Raport końcowy FORUM TRANSPORTU 2024, który zostanie przesłany do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Parlamentu RP, najwyższych władz państwowych, samorządów, przedsiębiorstw: transportowych, logistycznych i spedycyjnych, uczelni i ośrodków naukowo-badawczych, szkół średnich oraz organizacji społeczno-gospodarczych zajmujących się transportem, logistyką i spedycją.
Prof. dr hab. inż. Marek Sitarz, Akademia WSB
Przewodniczący Rady Dyscypliny Naukowej
Inżynieria Lądowa, Geodezja i Transport
Więcej
INNOWACYJNE ASPEKTY FORUM TRANSPORTU 2024
- Opracowanie kompleksowej oceny aktualnej sytuacji polskiego transportu, logistyki i spedycji oraz wypracowanie kierunków dalszych działań w tym zakresie do 2030 roku, możliwych do wykorzystania przez decydentów gospodarczych, politycznych i edukacyjnych.
- Integracja głównych gałęzi transportu (kolejowego, drogowego, morskiego, lotniczego i wodnego, śródlądowego), rozumianych jako zintegrowany system transportowy.
- Integracja i współpraca merytoryczna w obszarach nauki, gospodarki i edukacji.
- Integracja wszystkich środowisk naukowych, gospodarczych i edukacyjnych.
- Integracja międzypokoleniowa w obszarach nauki, gospodarki i edukacji.
- Gwarancja najwyższej jakości merytorycznej w realizacji celu FORUM TRANSPORTU 2024 (250–osobowa Rada Naukowa, składająca się z rektorów, dziekanów, dyrektorów instytutów i kierowników katedr, dyrektorów ośrodków naukowo-badawczych, dyrektorów szkół, prezesów i dyrektorów przedsiębiorstw oraz ekspertów zajmujących się transportem, logistyką i spedycją, którzy potwierdzili swoje zaangażowanie merytoryczne i organizacyjne).
- Hybrydowa formuła Wydarzenia.
- Wykorzystanie najnowszej wiedzy i informacji ze świata (Debaty: Polska – Europa, Polska – Azja, Polska – Ameryka, Afryka, Bliski Wschód).
- Merytoryczno-promocyjne imprezy towarzyszące FORUM TRANSPORTU 2024.
Otrzymano Patronat Honorowy od następujących instytucji:
- Ministerstwo Cyfryzacji - Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Krzysztof Gawkowski
- Ministerstwo Edukacji Narodowej - Minister Barbara Nowacka
- Ministerstwo Infrastruktury - Minister Dariusz Klimczak
- Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Minister Dariusz Wieczorek
- Ministerstwo Przemysłu - Minister Marzena Czarnecka
- Komitet Transportu Polskiej Akademii Nauk - Przewodniczący Wojciech Wawrzyński
- Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
- Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Mając na uwadze znaczenie tego przedsięwzięcia dla rozwoju naszego kraju, zwracam się z prośbą o aktywny udział w konferencji.
Z poważaniem,
Prof. dr hab. inż. Marek Sitarz
Przewodniczący Rady Naukowo-Programowej
Ministerialna debata, wyjątkowy jubileusz i podsumowanie ważnego dla gospodraki Forum.
Pałac Kultury Zagłębia stał się areną drugiego dnia Polskiego Forum Transportu, Logistyki i Spedycji 2024. W zorganizowanym przez Akademię WSB wydarzeniu wzięli udział m.in. byli ministrowie transportu, którzy debatowali o tym jak polski przemysł zmienił się przez dwie dekady obecności Polski w Unii Europejskiej.
Tadeusz Syryjczyk, minister transportu i gospodarki morskiej w rządzie Jerzego Buzka pozytywnie ocenił rozwój transportu i logistyki w ostatnich latach. „Dokonaliśmy skoku cywilizacyjnego i nie zmarnowaliśmy tej szansy. Sieć drogowa się poprawiła a kolejowa ewoluuje, zmiana jakościowa jest olbrzymia.” Celem Polskiego Forum Transportu, Logistyki i Spedycji jest przygotowanie raportu dotyczącego zwiększenia dostępności transportowej Polski przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa uczestników ruchu. „Kluczowa kwestia jest taka, żebyśmy po konferencji mieli materiał, który trafi do decydentów, którzy nie są może specjalistami, ale podejmują kluczowe decyzje” – mówił były inister transportu Jerzy Widzyk.
Tegoroczne Forum było wyjątkowe, bo jubileuszowe dla jego pomysłodawcy. Profesor Marek Sitarz z Akademii WSB świętuje 45-lecie swojej pracy naukowo-dydaktycznej. Z tej okazji Akademia WSB zorganizowała wyjątkową uroczystość, na którą zaproszono m.in. akademickiego promotora Jubilata – prof. Eugeniusza Świtońskiego. Prof. Marek Sitarz jest jednym z najbardziej znanych i cenionych naukowców, zajmujących się problematyką transportu szynowego. Prof. Sitarz analitycznie odnosi się do wielu problemów dotyczących systemu kolei w Polsce. Wskazuje przy tym kierunki rozwiązań systemowych oraz proponuje konkretne decyzje, niezbędne dla zwiększenia udziału transportu kolejowego, tak w przewozach pasażerskich, jak i towarowych.
Partnerami Polskiego Forum Transportu, Logistyki i Spedycji 2024 są m.in. PKP Intercity S.A. oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
Ogólnopolska dyskusja o światowych rozwiązaniach w transporcie w Akademii WSB
31 paneli tematycznych obsługiwanych przez ponad stu prelegentów, 50 osób czuwających nad przebiegiem wydarzenia i pół tysiąca gości. Tak w liczbach można opisać pierwszy dzień organizowanego przez Akademię WSB w Dąbrowie Górniczej Polskiego Forum Transportu, Logistyki i Spedycji 2024. Głównym tematem tegorocznego Forum jest zrównoważony rozwój transportu, logistyki i spedycji w Polsce w kontekście współczesnych wyzwań regionalnych i globalnych w wymiarze gospodarczym, społecznym i politycznym. Wydarzenie odbywa się w murach naszej Uczelni i wnętrzach Pałacu Kultury Zagłębia.
„Znakomite spotkanie, wymiana pomysłów na bardzo wysokim poziomie, mamy przedstawicieli branży kolejowej, drogowej i lotniczej. To bardzo ważne spotkanie.” – tak o Polskim Forum Transportu, Logistyki i Spedycji 2024 mówił Piotr Adamczyk z Katowice Airport. Adrian Furgalski prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR dodał: „Pomysły, które pojawiają się na forum kiełkują i przeradzają się w coś większego, w podejmowanie konkretnych decyzji. W transporcie tego typu rozmowy są bardzo ważne, zwłaszcza w transporcie kolejowym, bo on cały czas odstaje od transportu drogowego, także jeżeli idzie o nakłady finansowe. Im więcej o kolei mówimy, a to priorytet w Unii Europejskiej, tym lepiej dla branży.”
Celem Polskiego Forum Transportu, Logistyki i Spedycji jest przygotowanie raportu dotyczącego zwiększenia dostępności transportowej Polski przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa uczestników ruchu.
Partnerami Polskiego Forum Transportu, Logistyki i Spedycji 2024 są m.in. PKP Intercity S.A. oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
Polskie Forum Transportu, Logistyki i Spedycji – Transpol 2024 za nami...
…ale to nie koniec pracy związanej z Forum dla jego uczestników. Celem Polskiego Forum Transportu, Logistyki i Spedycji jest przygotowanie raportu dotyczącego zwiększenia dostępności transportowej Polski przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa uczestników ruchu. Przygotowanie transportu poprzedziły godziny debat i wykładów, które pokazały jak ważne są inicjatywy, takie jak ta przygotowana przez Akademię WSB w Dąbrowie Górniczej dla kluczowych dla gospodarki branż. Forum było okazją do podsumowania minionych dekad w transporcie i logistyce i wyznaczenia dróg, którymi te branże powinny podążać przez kolejne lata. Spotkanie miało też niewątpliwie charakter edukacyjny. Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej w organizacji Forum pomogli partnerzy, to m.in. PKP Intercity S.A. - partner Polskiego Forum Transportu, Logistyki i Spedycji - Transpol 2024 w obszarze: edukacja oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Dziękujemy!