Tytuł projektu: Rozwój, Edukacja, Nauka bez barier. Akademia WSB dostępna i wspierająca wszystkich interesariuszy Uczelni
Nr projektu: FERS.03.01-IP.08-0197/24-00
Wartość projektu: 8 277 731,00 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 6 830 783,62 zł
Okres realizacji projektu: od 01.01.2025 r. do 31.12.2028 r.
#FUNDUSZEUE #FUNDUSZEEUROPEJSKIE
Projekt „Rozwój, Edukacja, Nauka bez barier. Akademia WSB dostępna i wspierająca wszystkich interesariuszy Uczelni” realizowany jest w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Priorytet 3 Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami, Działanie 03.01 Dostępność szkolnictwa wyższego w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Cel główny projektu:
Celem projektu jest osiągnięcie przez uczelnię docelowego, trwałego modelu wsparcia osób o szczególnych potrzebach (OSP) w Akademii WSB. Projekt obejmuje działania w ośmiu kluczowych obszarach dostępności, w tym informacyjno – komunikacyjnej ,architektonicznej, cyfrowej i technologicznej, oraz zmiany organizacyjne, takie jak przekształcenie Biura ds. Osób z Niepełnosprawnością w Centrum Osób o Szczególnych Potrzebach (COSP).
Celem jest zapewnienie pełnej dostępności edukacji dla wszystkich interesariuszy uczelni, w tym studentów, pracowników, doktorantów, słuchaczy studiów podyplomowych, słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Uniwersytetu Dziecięcego/Młodzieżowego ,oraz uczestników programów edukacyjnych, zarówno w trakcie trwania projektu, jak i po jego zakończeniu.
Grupa docelowa:
- Uczelnia – Akademia WSB, na rzecz funkcjonowania której realizowane jest wsparcie ze środków EFS+.
- Pracownicy/pracowniczki uczelni, w tym kadra kierownicza, dydaktyczna, pracownicy jednostki ds. dostępności
- Przedstawiciele/przedstawicielki zinstytucjonalizowanych struktur studenckich – samorządu studenckiego potrzeb OSP.
Zadania projektu:
Projekt zakłada realizację działań w 8 kluczowych obszarach dostępności:
- Wzmocnienie jednostki ds. dostępności (COSP).
- Modernizacja infrastruktury architektonicznej uczelni, w tym budowa wind, dostosowanie toalet i miejsc parkingowych.
- Wprowadzenie nowych rozwiązań informacyjno-komunikacyjnych (np. oprogramowanie, tablice informacyjne).
- Ulepszenie platformy edukacyjnej Moodle i wprowadzenie narzędzi wspierających dostępność cyfrową.
- Zakup sprzętu i technologii wspomagających.
- Opracowanie i wdrożenie procedur uczelnianych dotyczących OSP.
- Wprowadzenie kompleksowych usług wspierających edukację OSP (np. opieka psychologiczna, adaptacja materiałów).
- Podnoszenie świadomości i kompetencji kadry uczelni w zakresie wsparcia OSP (szkolenia dla pracowników).
Rezultaty:
- Akademia WSB stanie się uczelnią, która wdrożyła zmiany organizacyjne, zmodernizowała swoją infrastrukturę, a także stworzyła trwały model wsparcia OSP.
- Zmodernizowane 2 budynki uczelni – poprawa dostępności architektonicznej poprzez dostosowanie infrastruktury uczelni (w tym windy, toalety, miejsca parkingowe, chodniki).
- Szkolenia i podniesienie kompetencji kadry – łącznie dla 180 uczestników, którzy wezmą udział w szkoleniach dotyczących potrzeb osób o szczególnych potrzebach.
- Trwały model wsparcia OSP – opracowanie procedur, wytycznych i najlepszych praktyk w zakresie wsparcia OSP, które będą stosowane przez uczelnię także po zakończeniu projektu.
Istnieje możliwość zgłaszania do Instytucji Zarządzającej lub Instytucji Pośredniczącej podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169, z późn. zm.), zwanej dalej „KPON”.
Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektów FERS z postanowieniami KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektów lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej):
1. poczty tradycyjnej – w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub adres Instytucji Pośredniczącej: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Ul. Chmielna 69, 00-801 Warszawa,
2. skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Dąbrowa Górnicza, 16.12.2024 r.