Akademickie Forum Innowacji było zoorganizowane przez Europejskie Forum Prawa i Edukacji, proponuje idea otwartego dostępu i komercjalizacja wyniku naukowego – różne sposoby realizacji założeń ustawowych.
Tematem przewodnim pierwszej polskiej konferencji łączącej potencjał naukowo-badawczy z firmami wdrażającymi innowacje oraz zajmującymi się doradztwem i consultingiem w sferze finansowania i komercjalizacji (ocena ryzyka, badanie rynku) była idea otwartego dostępu i komercjalizacja wyniku naukowego w świetle realizacji założeń ustawowych.
W programie Forum znalazł się panel dyskusyjny, do którego zaproszeni zostali przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Centrum Nauki, Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Komisji Akredytacyjnej, Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego (ICM), specjaliści z zakresu prawa autorskiego zajmujący się rozdziałem praw własności intelektualnej w ramach projektów, a także osoby realizujące postulat wolnego dostępu do nauki. Ponadto zaproszeni uczestnicy mieli okazję wysłuchać prezentacji i zapoznać się z potencjałem firm, które w nawiązaniu współpracy ze środowiskiem akademickim i naukowym widzą szansę na realizację innowacyjnych projektów z funduszy europejskich i krajowych.
Wśród prelegentów znaleźli się między innymi prof. dr hab. Jerzy Bralczyk – Przewodniczący Rady Programowej Eurpejskiego Forum Prawa I Edukacji oraz prof. dr hab. Mirosława Marody – Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk.