To dzień, który jest symbolicznym uhonorowaniem młodych żołnierzy, którzy zapisali się w dziejach Polski. 29 listopada obchodzony jest Dzień Podchorążego. Święto jest upamiętnieniem nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku, kiedy to podchorążowie warszawskiej Szkoły Podchorążych Piechoty wzniecili Powstanie Listopadowe.
Uroczystości z okazji Dnia Podchorążego zorganizowano także w Akademii WSB. Aule wypełniło kilkuset uczniów klas mundurowych ze szkół z województwa śląskiego.
Gości przywitał prof. Marek Walancik, Dyrektor Centrum Badań i Edukacji Służb Mundurowych AWSB. „Dla wszystkich, którzy kiedyś założyli mundur, tych którzy aktualnie są w mundurach, albo myślą o tym, żeby w przyszłości ten mundur założyć, takie dni jak dziś są dniami refleksji, które mają też ogromne znaczenie w wymiarze tożsamościowym.” – mówił prof. Walancik.
Do przyszłych żołnierzy przemówił też …żołnierz z wieloletnim doświadczeniem, dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Paweł Piątkowski: „Każdy z Państwa, bez znaczenia czy to kobieta czy mężczyzna może się przekonać o skuteczności działania WOT zaciągając się do nas, wstępując w nasze szeregi. (…) Niektórzy z was są w oddziałach przygotowania wojskowego w szkołach średnich. To przygotowuje do służby, dlatego macie szansę podjąć decyzję z jaką formacją chcecie się związać. Zawsze powinniście dążyć do tego, żeby się znaleźć jak najwyżej. Najwyżej we wszystkich armiach świata są Wojska Specjalne. Żeby dojść do Wojsk Specjalnych, trzeba się gdzie indziej przeszkolić. My w WOT mamy kurs, który pozwala zdobyć wiedzę, która jest niezbędna, żeby po przejściu kwalifikacji do Wojsk Specjalnych zaliczyć kurs bazowy i stać się żołnierzem tej formacji.”
Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej przybliżył uczestnikom uroczystości historię jednego z bohaterów ziemi zagłębiowskiej, Bolesława Burskiego, legionisty i żołnierza AK. Arkadiusz Rybak złożył też życzenia przyszłym żołnierzom: „Życzę wszystkim wam tutaj kariery w wojsku zawodowym lub w Wojskach Obrony Terytorialnej. Jednak największych sukcesów życzę nam wszystkim na tym polu wsparcia administracji cywilnej i działań podczas pokoju. Tego pokoju wszystkim życzę.”
Kolejnym elementem uroczystości był panel dyskusyjny. Uczniowie III L.O. im. Gen. Władysława Andersa w Dąbrowie Górniczej, II L.O. im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej oraz Zespołu Szkół im. Prof. Romana Gostkowskiego w Łazach dyskutowali o szansach Powstania Listopadowego.
Po panelu uczestnicy uroczystości przemaszerowali do Bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, gdzie wzięli udział we Mszy Świętej, po której przemieścili się pod Pomnik Legionów Polskich przy Miejskim Muzeum „Sztygarka”, po złożeniu kwiatów i wysłuchaniu okolicznościowych przemówień uczestnicy Dnia Podchorążego mieli okazję zwiedzić muzeum.