"CHALLENGES AND PERSPECTIVES Jewish, Christian, and Muslim Interfaith Dialogue"

W dniu 28 stycznia 2022 r. w Akademii WSB odbyła się międzynarodowa konferencja pt. "CHALLENGES AND PERSPECTIVES Jewish, Christian, and Muslim Interfaith Dialogue".

Konferencja jest częścią międzynarodowego projektu ProSPeReS (Protection System for Large Gatherings of People in Religious Sites) w ramach European Union Internal Security Fund - Police (ISFP) 2014-2020. Wydarzenie było transmitowane do kilkunastu krajów na świecie. Pierwszą prezentację poprowadziła prof. Elizabeth Drayson z Uniwersytetu Cambridge. Skupiła się ona na pytaniu: jak muzułmanie, żydzi i chrześcijanie współpracowali ze sobą w średniowiecznym Toledo. Kolejną prelegentką była Ruth Bar-Sinai z Izraela (David Yellin Academic College of Education). Podzieliła się ona swoimi doświadczeniami z pracy w wielowyznaniowej szkole w Jerozolimie. Fabian Brüder, pastor Ewangelicko-Reformowanej kongregacji w Niemczech opowiedział o dialogu międzywyznaniowym w Niemczech na podstawie swoich doświadczeń. Agata Nalborczyk z Uniwersytetu Warszawskiego przedstawiła wykład na temat dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego w Polsce. Wreszcie Hikmet Karčić (Uniwersytet Sarajewski, Bośnia i Hercegowina) skupił się na relacjach między muzułmanami, chrześcijanami i żydami w Bośni i Hercegowinie.

Z ramienia Akademii WSB konferecję prowadzili i moderowali prof. nadzw. dr hab. Adrian Siadowski oraz dr Karol Kujawa.