Celem debaty była refleksja nad problemem bezpieczeństwa wśród mieszkańców Dąbrowy Górniczej.
Radosław Romanek komendant Straży Miejskiej w Dąbrowie Górniczej wskazywał na służebną rolę Straży Miejskiej względem mieszkańców miasta. - Chętnie spotykam się z mieszkańcami. Można mnie odwiedzić przy ul. Granicznej 21. Nie mam sztywnych godzin urzędowania – gdy tylko jestem na miejscu – jestem do Państwa dyspozycji – podkreślał Radosław Romanek. - Strażników miejskich jest 50. Pracują na 3 zmiany, 7 dni w tygodniu, lecz bez Państwa pomocy nie jesteśmy w stanie wielu spraw zidentyfikować. Zachęcam do przekazywania informacji - to nie jest donosicielstwo – to troska o wspólne dobro jakim jest bezpieczne miasto – zaznaczył komendant Straży Miejskiej.
Z kolei asp. Damian Pieczyrak, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej wskazywał na najczęstsze sytuacje jakie związane są z bezpieczeństwem seniorów. Opisał szczegółowo dwa sposoby, jakich używają przestępcy by wykorzystać naiwność i zbytnią ufność seniorów – „na wnuczka” oraz „elektrownia” lub „hydraulik”, które opierają się na podobnym scenariuszu. Podkreślał jednocześnie znaczenie dzielnicowych, którzy są policjantami „pierwszego kontaktu”, nawiązując tym samym do realizowanego w mieście programu „Aktywny dzielnicowy”.
Inicjatorka debaty, prof. dr hab. Jadwiga Stawnicka, przedstawiła problematykę bezpieczeństwa w świetle badań naukowych.
W debacie aktywnie uczestniczyli słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz inni mieszkańcy miasta.