15.12.2021

Edukacja międzykulturowa w czasie nauki zdalnej – projekt realizowany w ramach Erasmus+

Innowacyjne rozwiązania metodyczne i dydaktyczne, program edukacji przedszkolnej I wczesnoszkolnej opracowny przez międzynarodowy zespół ekseprtów i stworzenie platformy e-learningowej. To tylko część założeń projektu „ED-ON: Intercultural education in the era of distance learning” realizowanego w ramach Erasmus+. Liderem jest Akademia WSB, a partnerami Uniwersytet Ostrawski z Czech, Uniwersytet Michała Römera z Litwy oraz Fin Edu Consulting Oy z Finlandii.

Edukację międzykulturową warto rozwiać i warto w nią  inwestować, na każdym poziomie edukacji. Dotyczy to szczególnie kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna. Szanując odmienności  kulturowe, również te w sposobie nauczania, można wiele się nauczyć od siebie. Zauważyłam to szczególnie na wykładach w Helsinkach, gdzie mówiąc o nauczaniu specjalnym czy nauczaniu dzieci uchodźców mówiono o tym, jako o czymś wyjątkowym, dodatkowym bonusie. Przedstawiono możliwości takiego nauczania i korzystania z niego jako przywilej – mówi dr Karolina Walancik z Akademii WSB, kierownik projektu.

W ramach projektu odbyło się już spotkanie zdalne organizowane przez Akademię WSB w Dąbrowie Górniczej oraz wizyta w Helsinkach. W przyszłym roku zaplanowano spotkania w Wilnie (marzec) oraz Ostravie (wrzesień). Całość projektu podsumuje Międzynarodowa Konferencja, która odbędzie się w Akademii WSB w lutym 2023 roku.