Patronat honorowy nad konferencją objął Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej – Szef Obrony Cywilnej Kraju nadbryg. Andrzej Bartkowiak.
Komitetowi Naukowemu konferencji przewodniczył bryg. dr inż. Tomasz Zwęgliński, nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, prof. SGSP oraz prof. dr hab. Bernard Wiśniewski. W skład komitetu weszli również przedstawiciele uczelni współorganizujących konferencję oraz uznani eksperci z kraju i zagranicy.
Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. dr inż. Adam Konieczny.
Wśród prelegentów m.in.:
- nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, prof. SGSP , Rektor – Komendant Szkoły Głównej Służby Pożarniczej
- dr Marcin Lis, Prorektor Akademii WSB
- bryg. dr. inż. Tomasz Zwęgliński
- prof. dr. hab. Bernard Wiśniewski
- dr. hab. Marcin Smolarkiewicz, prof. SGSP
- dr. hab. Andrzej Czupryński prof. AWSB oraz
- prelegenci z: Grecji, Litwy i Niemiec.
W ramach spotkania praktycy oraz nauczyciele akademiccy dyskutowali o problemach wykorzystania instrumentów metodologicznych do oceny nowych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych w praktyce zarządzania kryzysowego i ochrony ludności.
Tematyka wystąpień prelegentów poruszała następujące aspekty: ocenę innowacji stworzonej w ramach projektu DRIVER+, definicję pojęcia innowacja, a także przykłady zastosowania innowacyjnych rozwiązań wywołanych pandemią, wniosków płynących z zastosowania dronów w międzynarodowych i krajowych operacjach ratowniczych, certyfikacji i akredytacji oraz doświadczeń z ewaluacji nowoczesnych narzędzi w ramach projektu EDEN.
Wnioski z konferencji ukazały, iż rzeczywistość, z jaką mamy do czynienia wymusza konieczność wdrażania nowych technologii, jak i rozwiązań organizacyjnych, ważne są także dynamiczne zmiany w nauce i technice, w tym rozwój technologiczny oraz wymagania społeczne wobec instytucji bezpieczeństwa. Konieczne jest także ugruntowanie
i usystematyzowanie sposobów i metod ewaluacji nowych rozwiązań, szczególnie tych, które dotychczas nie zostały ustandaryzowane w ramach systemów normalizacyjnych.