07.12.2022

III Konferencja „Nowe horyzonty edukacji” i II Wojewódzki Turniej Młodych Mechaników VR

7 grudnia br. w Akademii WSB odbyła się konferencja pn. „Nowe horyzonty edukacji”, organizowana przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, przy współpracy z Akademią WSB i partnerami biznesowymi: ProfiAuto i VRTechnology. Patronat nad wydarzeniem oraz inicjatywą objęła m.in. NATO DEEP eAcademy – specjalna agenda Sojuszu Północnoatlantyckiego, wspierająca jego członków w reformowaniu systemów szkolnictwa. Konferencji towarzyszył II Wojewódzki Turniej Młodych Mechaników VR, z udziałem 22 drużyn ze szkół województwa śląskiego.

Konferencję zainaugurowali:

• prof. Piotr Gawliczek PhD dr h.c., NATO DEEP eAcademy Director,
  • dr hab. Rafał Żelazny – wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej,
  • dr hab. Zdzisława Dacko Pikiewicz, prof. AWSB – Rektor Akademii WSB,
  • Jacek Szczotka – wicekurator oświaty,
  • dr hab. Paweł Poszytek – Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności,
  • Michał Tochowicz – Prezes firmy Moto-Profil sp. z o.o.

- Akademia WSB jest otwarta na innowacyjne kształcenie wsparte nowoczesnymi technologiami, w tym VR. Aktualnie mamy do dyspozycji wirtualny symulator starości, który pozwala realizować interdyscyplinarne projekty studentom z różnych kierunków studiów oraz wirtualną symulację medyczną obejmującą kilkadziesiąt scenariuszy symulacji wykorzystywanych na kierunkach bezpieczeństwo narodowe, pielęgniarstwo czy ratownictwo medyczne. Dzięki zjawisku immersji studenci korzystający z VR uczą się szybciej, efektywniej, w bardziej praktyczny i bezpieczny sposób. Wirtualna rzeczywistość daje nieograniczone możliwości, a II wojewódzki turniej mechaników VR jest tego bardzo dobrym przykładem – mówiła podczas inauguracji dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB, Rektor Akademii WSB.

Patronat nad wydarzeniem objęli:

• Ministerstwo Edukacji i Nauki,
  • Marszałek Województwa Śląskiego,
  • Śląski Kurator Oświaty,
  • NATO DEEP eAcademy,
  • Przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii,
  • Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Podczas konferencji odbyła się prezentacja „Erasmus+ InnHUB Katowice”, w trakcie której  Międzysektorowe centrum innowacji WorldSkills Poland, EuroSkills i WorldSkill zaprezentowali: dr hab. Paweł Poszytek, Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności oraz Pan Bartosz Stawiarz, Dyrektor Biura ds. współpracy z regionami Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji

Zastosowania VR/AR w praktyce zaprezentował dr inż.  Karol Jędrasiak, Zastępca Dyrektora Centrum Transferu Technologii Akademii WSB, prezes firmy  VRTechnology.

- Wykorzystanie technologii VR to przyszłość szkolenia, która pozwala przeskoczyć istniejące ograniczenia i osiągnąć maksymalną wydajność tak zwanego "uczenia się przez działanie". Liczne rezultaty badań potwierdzają, iż uczestnicy szkoleń VR są nawet do czterech razy bardziej skoncentrowani, trenują nawet do czterech razy szybciej i są o 275 procent bardziej pewni zastosowania nowych umiejętności po szkoleniu. Tworzone przez nas rozwiązania VR pozwalają hiperrealistycznie odtworzyć rzeczywiste procesy oraz ryzykowne sytuacje w całkowicie bezpiecznym środowisku wirtualnym. Eliminuje to także ryzyko obrażeń członków zespołu i uszkodzenia sprzętu – mówił Karol Jędrasiak, Zastępca Dyrektora Centrum Transferu Technologii Akademii WSB, prezes firmy VRTechnology.

W ramach konferencji „Nowe horyzonty edukacji” odbył się „II Wojewódzki Turniej Młodych Mechaników VR”. Celem wydarzenia było promowanie nowoczesnego kształcenia zawodowego z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości oraz prezentacja projektu „Śląskie.Zawodowcy”, realizowanego wraz z partnerami biznesowymi dla uczniów szkół zawodowych województwa śląskiego. Wśród zaproszonych gości pojawili się przedstawiciele władz województwa śląskiego, jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorców, instytucji otoczenia biznesu oraz dyrektorzy i nauczyciele szkół kształcących w zawodach branżowych.

W turnieju udział wzięły 22 drużyny – młodzi adepci mechaniki samochodowej. Konkurencje turniejowe zawierały zadania praktyczne oraz testy teoretyczne, z wykorzystaniem aplikacji ProfiAuto Serwis VR.

Zwycięskie drużyny:

• 1 miejsce Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Pszczynie