JM Rektor UŚ odebrał tytuł wraz z symboliczną statuetką "Edukatora Roku" z rąk JM Rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej - prof. nadzw. dr Zdzisławy Dacko-Pikiewicz oraz JM Rektora Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach - prof. AM Tomasza Miczki.
- Mając przywilej zasiadania w prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich jest mi łatwiej wskazać na niezwykłe dokonania prof. dr hab. Wiesława Banysia - Przewodniczącego Konferencji zrzeszającej polskich rektorów. Odpowiedzialność za wszystkie polskie akademickie uczelnie publiczne jest zadaniem samym w sobie trudnym, a kiedy dodamy do tego jeszcze jej aspekt międzynarodowy, to staje się czymś osiągalnym tylko dla nielicznych, a do takich bez cienia wątpliwości należy dzisiejszy Laureat. Mijające dwa lata przewodniczenia KRASP obfitowały w wiele trudnych tematów, związanych choćby z dynamicznie zmieniającą się sytuacją polskiego szkolnictwa wyższego. Budowane mozolnie przez Przewodniczącego coraz lepsze relacje z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie są łatwym procesem. Objawiające się przy tym, koncyliacyjne talenty Profesora na pewno mają swoje wielkie znaczenie. Podkreślić należy równie ważne kreowanie bliskiej współpracy z Radą Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jak też Polską Akademią Nauk – ciałami stanowiącymi o sile polskiej nauki i edukacji wyższej. Te gremia z inicjatywy Przewodniczącego KRASP, wspólnie wywalczyły sporo pomyślnych zmian dla całego obszaru szkolnictwa wyższego i nauki polskiej - mówił prof. AM Tomasz Miczka, który wygłosił laudację podczas uroczystości Inaguracji Roku Akademickiego 2014/2015 w WSB.
JM Rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie prof. dr hab. inż. Tadeusz Pomianek został uhonorowany tytułem "Edukator Roku 2014” w kategorii "Animator". Tytuł przyznawany za podejmowanie działań na rzecz dynamizowania rozwoju polskiej edukacji wyższej prof. Pomianek odebrał z rąk prof. nadzw. dr hab. Zdzisławy Dacko-Pikiewicz oraz Pana Jeremiego Mordasewicza - Doradcy Zarządu Konfederacji Lewiatan, Członka Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych.
W swoich przemówieniach Laureaci podkreślali szczególny moment, w którym znalazło się polskie szkolnictwo wyższe, a przede wszystkim konieczność konsolidacji środowiska akademickiego na rzecz wypracowania optymalnych dla uczelni publicznych i niepublicznych rozwiązań prawnych, które gwarantować będą wysoką jakość kształcenia.
Honorowymi członkami Kapituły Konkursu o Miano "Edukatora Roku" są Rektorzy największych uczelni wyższych województwa śląskiego, małopolskiego i opolskiego:
· JM Rektor Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie - prof. dr hab. inż. Zygmunt Bąk;
· JM Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie - prof. zw. dr hab. Andrzej Chochół;
· JM Rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach - prof. zw. dr hab. inż. Andrzej Karbownik;
· JM Rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach - prof. AM Tomasz Miczka;
· JM Rektor Politechniki Opolskiej - prof. dr hab. Marek Tukiendorf;
· JM Rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach - prof. dr hab. Adam Zając;
· JM Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach - prof. dr hab. Leszek Żabiński.
Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej dostrzegając potrzebę promowania szczególnie wartościowych i innowacyjnych działań wspierających rozwój polskiego szkolnictwa wyższego w środowisku akademickim w 2000 r. zainicjowała ogólnopolski, coroczny konkurs o miano Edukatora Roku. Ideą przewodnią konkursu jest promocja działań zmierzających do wspierania polskiej edukacji, a przede wszystkim integracja środowiska akademickiego. Inicjatorzy konkursu pragnęli w ten sposób wyróżniać wybitne osobistości świata nauki, środowiska akademickiego i studenckiego za podejmowanie działań na rzecz wprowadzania europejskiego wymiaru kształcenia w polskim szkolnictwie wyższym oraz rozszerzania współpracy europejskiej w dziedzinie edukacji, za materialne i finansowe wspieranie rozwoju polskiego szkolnictwa, za podjęcie szczególnych działań na rzecz społeczności studenckiej, a także za wysokie osiągnięcia naukowe lub wynalazcze.