Koło naukowe AWSB nominowane do nagrody „Pro Juvenes”

Międzynarodowe Koło Naukowe Bezpieczeństwa Save the World Akademii WSB otrzymało nominację do grona pięciu finalistów prestiżowej Nagrody „Pro Juvenes” w kategorii „Studencki projekt roku” za projekt pt. „Zrozumienie przeszłości, bezpieczeństwem przyszłości. Pamięci więźniów KL Auschwitz-Birkenau”. Nagrody „Pro Juvenes” to inicjatywa organizowana przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

Akademia WSB jest jedyną Uczelnią niepubliczną w Polsce, która została nominowana do nagrody.

Zachęcamy do oddania głosu na projekt: LINK

Głosować można tylko do 14 listopada br.

Projekt pt. „Zrozumienie przeszłości, bezpieczeństwem przyszłości. Pamięci więźniów KL Auschwitz-Birkenau”, którego celem jest edukacja historyczna, kultywowanie pamięci historycznej, a przede wszystkim oddanie czci ofiarom więźniów byłego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau, w ramach którego przedsięwzięcia zostały objęte patronatem Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście (MCEAH). W ramach projektu, 17 stycznia 2021 r. odbył się Marsz Pamięci na trasie: Oświęcim-Wodzisław Śląski (65 km), oddający hołd ofiarom Marszu Śmierci z 1945 r. Poprzez symboliczne zapalenie znicza hołd zmarłym został oddany pod bramą główną obozu w Birkenau, na cmentarzu Komunalnym w Brzeszczach przy Pomniku Ofiar Marszu Śmierci, pod tablicą pamiątkową ofiar Marszu Śmierci w Pszczynie. Na końcowym etapie Marszu o godz. 19.00 złożono kwiaty i zapalono znicz na cmentarzu oraz pod tablicą pamiątkową na dworcu PKP w Wodzisławiu Śląskim. W dniu 13 czerwca br., w ramach 81. rocznicy pierwszego transportu więźniów do obozu Auschwitz odbył się wykład online z Dyrektorem MCEAH Andrzejem Kacorzykiem pt. „Czy Auschwitz może się powtórzyć?", adresowany do środowiska akademickiego. Dzień później miał miejsce „Rowerowy Hołd Pamięci” na trasie 170 km Tarnów-Oświęcim. Rozpoczynając Rowerowy Hołd o godz. 1.00 zapalono znicze pod tablicą pamiątkową pierwszego transportu oraz pod pomnikiem Pamięci I Transportu Więźniów do KL Auschwitz na peronie tarnowskiego dworca PKP. Na koniec rajdu złożono wieniec pod Ścianą Śmierci obozu w Auschwitz. Od września 2021 r. członkowie koła w ramach projektu realizują codziennie wolontariat na terenie Państwowego Muzeum w Oświęcimiu, zapewniając, m.in. możliwość trwania wystawy pt. „Sport w KL Auschwitz”. Efektem działań jest m.in. powołanie Akademickiego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, w skład którego wchodzą członkowie Koła.