Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej na jeden dzień stała się polską stolicą wolontariatu!
W ramach projektu „Studencka Akademia Wolontariatu” – Aktywny Wolontariat na Start odbył się Akademicki Dzień Wolontariatu. Organizatorami byli Akademia WSB oraz Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Wydarzenie przyciągnęło wielu uczestników, a w organizację zaangażował się m. in. ks. bp Artur Ważny, ordynariusz diecezji sosnowieckiej.
Impreza rozpoczęła się od muzycznej uczty w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Formacja, która działa od ponad pół wieku, zaprezentowała m.in. emocjonalny utwór „Obejmij mnie” ukraińskiej grupy Okean Elzy. Piosenka ta nawiązuje do trudnej sytuacji na Ukrainie, gdzie mieszkańcy dotknięci wojną potrzebują wsparcia. A tam, gdzie wsparcie jest niezbędne, wolontariusze odgrywają kluczową rolę.
O znaczeniu wolontariatu mówił prof. Marek Walancik, dyrektor Centrum Badań i Edukacji Służb Mundurowych. W swoim przemówieniu podkreślił, jak ważna jest solidarność i pomoc w trudnych czasach. „W wyobrażeniach Polaków wolontariusz to jest bohater, tymczasem nie trzeba mieć szczególnych umiejętności. Wolontariusze to po prostu mądrzy i fajni ludzie o wielkich sercach.”
„Jeśli będziecie wolontariuszami, jeśli będziecie się angażować w to co sie dzieje w społeczeństwie, będziecie zostawiać ślad, a ludzie bardzo pragną, żeby coś po nich zostało.” – zaznaczył mówiąc do uczestników spotkania ks. bp Artur Ważny.
Dla wielu młodych ludzi, w tym uczestników spotkania w AWSB, głównym źródłem informacji jest Internet. Niestety, w sieci łatwo można natknąć się na dezinformację. Cyberprzestrzeń staje się miejscem pełnym zagrożeń dla jednostek, rodzin i całych państw. O realnych niebezpieczeństwach oraz niezwykłych możliwościach, jakie niesie ze sobą Internet, mówił dr inż. Karol Jędrasiak, zastępca dyrektora Centrum Transferu Technologii Akademii WSB.
Kulminacyjnym punktem Akademickiego Dnia Wolontariatu był panel dyskusyjny pt. „Pomoc w świetle kamer czy w cieniu dramatu”. W dyskusji uczestniczyli przedstawiciele różnych środowisk: Dominika Chylewska z Caritas Polska, Jolanta Czarnecka z Fundacji Iskierka, dr Edyta Nowak-Żółty z Akademii WSB oraz Dariusz „Maleo” Malejonek – kompozytor i wokalista. Wśród dyskutantów znalazł się także ks. Grzegorz Koss oraz asp. szt. Krystian Niegel z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Zwieńczeniem tego inspirującego dnia był koncert rapera Arkadio, którego historia pokazuje, że nie ma życiowego zakrętu, z którego nie da się wyjść na prostą. Jego teksty mogą być prawdziwym drogowskazem na życiowej ścieżce dla wielu (nie tylko) młodych ludzi.