A-
Zmniejsz czcionkę
A+
Zwiększ czcionkę
Powiększ kursor
Pomniejsz kursor
Tłumacz migowy
Zmień kontrast
Przywróć ustawienia

Data

09.12.2021

Na przekór złodziejom czasu… pomidor a efektywna praca w sesji

Portale społecznościowe, rozmowy telefoniczne, powiadomienia o nowych mailach, buszowanie po Internecie – to tylko kilku ze złodziei czasu, którzy skutecznie odwlekają wykonywanie przez Ciebie zadań, takich jak przygotowanie do egzaminu czy pisanie projektów i prac zaliczeniowych.

Jak wyeliminować złodziei ze swojego życia, chociaż na ten czas konieczny do zrealizowania konkretnych zadań?

Oczywiście skutecznych sposobów jest wiele. Jednym z nich jest technika pomodoro. Twórcą tej techniki jest Włoch, Francesco Cirillo. Natomiast nazwa pochodzi od kuchennego czasomierza w kształcie pomidora.

Na czym polega technika i co jest potrzebne do jej zastosowania? Po pierwsze powinieneś przygotować listę zadań do wykonania oraz długopis (jeśli lista jest w formie papierowej) oraz czasomierz kuchenny, który wyda dźwięk po 25 minutach od rozpoczęcia zadania (lepiej, żeby to nie był alarm w Twoim smartfonie).

Zasady pracy są następujące:

  1. Wybierasz zadanie lub zadania do wykonania (jeśli jest to jednio zadanie, np. projekt na zaliczenie, możesz podzielić go na mniejsze części)
  2. Ustawiasz czasomierz na 25 minut – jeśli wybrane przez Ciebie zadanie jest czasochłonne, nie skończysz go w 25 minut, ale z pewnością uda Ci się zrealizować jakąś jego część.
  3. Pracujesz nad wybranym zadaniem przez całe Pomodoro (dokładnie 25 minut, dopóki nie zadzwoni alarm). Dla pewności, że unikniesz rozpraszaczy, przed rozpoczęciem realizowania zadania wyłącz lub wycisz telefon, zamknij drzwi do pokoju, przygotuj szklankę wody.
  4. Oznaczasz zadanie jako wykonane.
  5. Robisz sobie obowiązkową 5-cio minutową przerwę. Najlepiej, jeśli w tym czasie poruszasz się przez chwilę. Staraj się w tym czasie nie myśleć o realizowanym zadaniu. Oczyść umysł!
  6. Po przerwie wracasz do pracy i pracujesz ciągle przez kolejne 25 minut, po czym znowu masz 5 minut przerwy.
  7. Po 4 Pomodoro robisz sobie dłuższą przerwę, około 20-30 min.

Podczas wykonywania pracy z wykorzystaniem techniki Pomodoro powinieneś pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze - Pomodoro jest niepodzielne – jeżeli zaczniesz nad czymś pracować to nie możesz zrobić przerwy wcześniej niż dopiero za 25 minut. Jeżeli zadanie zajmie Ci mniej niż jedno Pomodoro – dorzuć do niego kolejne krótkie zadanie tak, żeby wypełnić całe Pomodoro. Kolejne Pomodoro na pewno pójdzie Ci lepiej.

Dlaczego Pomodoro jest skuteczne?

Z pewnością podział pracy na dość krótkie odcinki czasowe pozwala na pracę w skupieniu i lepszą koncentrację. Pomodoro trwa 25 minut, bo tyle czasu jesteś w stanie nie odpisywać na wiadomości i nie sprawdzać, czy dzwonił telefon. Technika ta ułatwia zmotywowanie się do samej pracy i jej rozpoczęcia. Obowiązkowe przerwy pozwalają na oderwanie się od pracy, odświeżenie umysłu, odcięcie od tematu na chwilę. Dzięki temu nie męczysz się tak i jesteś w stanie pracować w ten sposób przez dłuższy czas w skupieniu niż w przypadku pracy bez przerw.

 

Zatem, do dzieła!

 

Autorka tekstu

dr Magdalena Kot-Radojewska

Zastępca Dyrektora Centrum Studiów Podyplomowych i Rekrutacji

Więcej

Data publikacji - 10.12.2021 r.