Trzecia edycja ogólnopolskiego badania Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA), zleconego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, potwierdziła, że spośród absolwentów studiów II stopnia śląskich uczelni publicznych i niepublicznych to osoby kończące studia w Akademii WSB otrzymują najwyższe średnie zarobki brutto w wysokości 3 600,77 zł i przepracowały największy procent miesięcy na umowę o pracę (81,6 proc.) po uzyskaniu dyplomu. W tym zestawieniu nasza uczelnia wyprzedziła m.in. Politechnikę Śląską, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach i Uniwersytet Śląski.
Bardzo dobrze radzą sobie również absolwenci studiów I stopnia. Ich średnie miesięczne wynagrodzenie brutto wynoszące 3209,25 zł i wysoki procent miesięcy przepracowanych na umowie o pracę po uzyskaniu dyplomu (70,2 proc.) pozwoliły im zająć drugie miejsce w opisywanym zestawieniu.
- Wysokie wskaźniki w kolejnej edycji badania ELA potwierdzają bardzo wysoki potencjał naukowy Uczelni, który przejawia się w znakomitej pozycji naszych absolwentów na rynku pracy. Ich wykształcenie ściśle odpowiada potrzebom rynku regionu. Poprzez współpracę z przedsiębiorstwami i instytucjami umożliwiamy studentom realizację praktyk, staży i zdobycie zatrudnienia jeszcze przed końcem nauki, a absolwenci studiów dualnych, zdobywają jednocześnie dyplom uczelni wyższej, jak i posiadają niezbędne na rynku pracy doświadczenie zawodowe - podkreśla JM Rektor Akademii WSB prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz.
Najszybciej znajdują pracę
Badanie ELA pokazuje także, że, spośród absolwentów studiów I stopnia 10 czołowych polskich uczelni niepublicznych (wg rankingu Perspektyw 2018), nasi absolwenci najszybciej znajdują pierwszą pracę po zakończeniu studiów (średnio w 0,86 miesiąca) oraz najszybciej zostają zatrudniani na umowę o pracę po uzyskaniu dyplomu (średnio w 1,2 miesiąca). Absolwenci studiów II stopnia zajęli w tych kategoriach drugie miejsce – po uzyskaniu dyplomu pierwszą pracę znajdują średnio w 0,54 miesiąca, a zatrudnienie na umowie o pracę średnio w 0,81 miesiąca.
- Ekonomiczne losy absolwenta kończącego studia w Akademii WSB są niezwykle ważnym wskaźnikiem i wyznacznikiem jakości kształcenia. Nasi absolwenci znajdują pracę w krótszym czasie niż miesiąc po ukończeniu studiów i zarabiają więcej niż absolwenci innych uczelni. To niezwykle ważna informacja w kontekście wyboru uczelni – podsumowuje dr Sabina Ratajczak, Prorektor ds. Rozwoju Akademii WSB.
Czym jest ELA?
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wdraża system losów zawodowych absolwentów szkół wyższych – Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA). Głównym źródłem informacji są dane administracyjne pochodzące z rzetelnych źródeł – systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz z systemu POL-on, czyli systemu informacji o szkolnictwie wyższym wspierającego pracę MNiSW. Projekt na zlecenie ministerstwa realizowany jest przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy.
Trzecia edycja badania ELA obejmuje absolwentów, którzy uzyskali dyplom w 2016 r. Od 2014 roku badaniem objęto 1,1 mln absolwentów uczelni wyższych.
Więcej o badaniu – www.ela.nauka.gov.pl
/mpm, MB, 17.07.2018/