„Nauka dla zdrowia społeczeństwa” Pod takim hasłem zorganizowano 6. Edycję Kongresu „Zdrowie Polaków”. Spotkanie stało się okazją do zaprezentowania m.in. tych osiągnięć i programów naukowych, które mają kluczowy wpływ na zdrowie, dobrostan społeczny, rozwój profilaktyki i diagnostyki, ale też na bezpieczeństwo socjalne i życie rodzinne. Przewodniczącym Rady Programowej organizowanego w Światowym Centrum Słuchu Kongresu jest prof. Henryk Skarżyński, wybitny otochirurg i otolog.
W debacie zatytułowanej „Nauka dla zdrowia Polaków”, której gościem specjalnym był Minister Nauki Dariusz Wieczorek, udział wzięła Prof. Katarzyna Szczepańska-Woszczyna. Prorektor ds. nauki i kształcenia Akademii WSB mówiła m.in. o współpracy między uczelniami i dyscyplinami:
„Akademia WSB jest taką uczelnią, która w swoim rozwoju bazuje na kilku dyscyplinach, od nauk o zarządzaniu, poprzez nauki o bezpieczeństwie, pedagogikę, nauki medyczne, nauki o zdrowiu po nauki techniczne. Staramy się integrować osiągnięcia tych dziedzin w projektach naukowych, które dają później zwrot w postaci nowoczesnych technologii wdrażanych w programach kształcenia medycznego czy też bezpośrednio w ochronie zdrowia. (…) Ta współpraca między dyscyplinami ma ogromny sens i wielkie znaczenie, bo wpływa na efektywność procesów kształcenia, ale też efektywność leczenia pacjentów.”
W panelu „Rola uczelni medycznych w rozwoju nauki i dbaniu o zdrowie Polaków” głos zabrała Dziekan Collegium Medicum – Wydziału Medycznego Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Dr Bernadeta Kuraszewska mówiła: „Staramy się przekonać studentów do tego, że zdrowie jest wartością najwyższą i myślę, że wszyscy w społeczeństwie zdajemy sobie z tego sprawę. Problem polega na tym, że nie zawsze wiemy, albo z założenia przyjmujemy, że ta wartość najwyższa jest nam dana na całe życie, że niezależnie od naszego zachowania albo działania możemy się spodziewać, że będziemy zawsze żyli w dobrym zdrowiu. Okazuje się, że niestety zdarzają się takie incydenty w naszym życiu, że tego dobrego zdrowia nie możemy utrzymać. Myślę, że to co jest istotne w zakresie promocji profilaktyki to wspólne działanie na rzecz przekonania społeczeństwa, co do tego, żebyśmy poddawali się programom profilaktycznym.”
Głównym celem jaki organizatorzy Kongresu realizują od lat jest wzrost zainteresowania polskimi innowacjami i osiągnięciami w sferze medycyny wśród szerokiego grona odbiorców, a także stworzenie platformy wymiany wiedzy i doświadczeń, zbierającej oraz opisującej polskie osiągnięcia medyczne i techniczne, które wspierają i rozwijają dobrostan społeczeństwa.