Przedstawicielki szkół: mgr Wanda Zalejska, dyrektor I LO w Będzinie oraz mgr Anna Woźniczko, dyrektor pilickiego Zespołu Szkół wzięły udział w spotkaniu z prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz, Rektor Uczelni. W trakcie wizyty omówiono zasady i kierunki współpracy w ramach Klubu Szkół Partnerskich, rozmawiano o wyzwaniach, przed jakimi stoją placówki wszystkich szczebli systemu edukacyjnego.
- Nieustannie poszukujemy nowych pomysłów na rozwój i uatrakcyjnienie procesu kształcenia. Patronat Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej jest tego przykładem. Jesteśmy przekonane, że aktywna współpraca między szkołami a cenioną uczelnią akademicką będzie dla młodzieży czytelnym sygnałem, że warto do nas przyjść i korzystać ze wsparcia, wiedzy, już nie tylko naszej kadry pedagogicznej, ale także doświadczonych wykładowców i ekspertów WSB – przekonywały przedstawicielki szkół.
Współpraca w ramach Klubu Szkół Partnerskich obejmuje m.in. możiwość udziału uczniów w warsztatach otwartych, wykładach oraz innych zajęciach akademickich i wydarzeniach organizowanych przez Uczelnię dla młodzieży szkolnej i studenckiej. Porozumienie przewiduje także współdziałanie w organizowaniu praktyk zawodowych dla uczniów oraz wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli.
Rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej zaproponowała, by w ramach upraktycznienia procesu kształcenia uczniowie partnerskich szkół część zajęć praktycznych odbywali w laboratoriach i pracowniach WSB. - Uczelnia dysponuje nowoczesną infrastrukturą laboratoryjną i dydaktyczną, która z pewnością przyczyni się do rozwoju praktycznych umiejętności młodzieży i pomoże w zdobywaniu pierwszych doświadczeń zawodowych. Uczelnia zwraca szczególną uwagę na to, by wyposażenie laboratoriów dokładnie odtwarzało „naturalne środowisko pracy” z jakim po zakończeniu nauki zetkną się absolwenci – mówiła prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz.
Przykład stanowić mogą: Laboratorium Informatycznych Systemów Magazynowania i Laboratorium Komputerowych Systemów Przemysłowych, w których realizowane są praktyczne zajęcia i warsztaty z zakresu logistyki i wykorzystania systemów informatycznych w logistyce.
Wysokiej klasy infrastruktura laboratoryjna pozwala studentom Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej zapoznać się z obsługą procesów komisjonowania przy użyciu sprzętu stosowanego w prawdziwych magazynach. Dzięki temu zajęcia niewiele różnią się od rzeczywistej pracy, którą absolwenci będą wykonywać po ukończeniu studiów.
Laboratorium Informatycznych Systemów Magazynowania wyposażone jest w kompletny system WMS (Warehouse Management System), zintegrowany z najnowocześniejszymi systemami komisjonowania typu Pick-by Light i Pick-by Voice, które obecnie wdrażane są w centrach magazynowych i logistycznych na całym świecie. Laboratorium Komputerowych Systemów Przemysłowych wyposażone jest m.in. w robota przemysłowego, dzięki któremu studenci i uczniowie mogą nabyć praktyczne umiejętności w zakresie programowania maszyn i urządzeń przemysłowych i wykorzystania ich w procesie produkcji stanowiącej ważny element logistyki produkcji.
Idea Klubu Szkół Partnerskich zrodziła się m.in. dzięki działalności Akademii WSB – mobilnych, popularnonaukowych spotkań wykładowców akademickich z młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych. Celem inicjatywy jest przybliżenie uczniom zagadnień z zakresu nauk ekonomicznych, technicznych i humanistycznych. Akademia WSB to okazja, by poszerzyć program kształcenia, a także zazpoznać młodzież ze specyfiką wykładu akademickiego.