Od nędzy do pieniędzy - debata panelowa inaugurująca 12. Festiwal Nauki [FILM]
Prawdziwe kariery rodzą się w głowach – do takich wniosków doszli paneliści debaty pt. „Od nędzy do pieniędzy”, która zainaugurowała 12. Festiwal Nauki w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
W gronie uczestników dyskusji poświęconej, determinantom i gwarantom sukcesu, znaleźli się: prof. dr hab. Krzysztof Jajuga, prof. dr hab. Marek S. Szczepański oraz praktycy biznesu: Gerard Fink i Mike Musil. Debatę moderowała red. Dominika Wielowieyska.
Uroczystość otworzyła prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz, JM Rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz przedstawiciele partnerów i współorganizatorów 12. Festiwalu Nauki: Kazimierz Karolczak, Członek Zarządu Województwa Śląskiego oraz Marcin Bazylak, Pełnomocnik Prezydenta Dąbrowy Górniczej.
- Na przestrzeni 12 lat Festiwal Nauki stał się niezwykle ważnym wydarzeniem, integrującym środowiska naukowe i biznesowe z całą społecznością regionu wokół uniwersalnych tematów, które w różnych aspektach dotykają każdego z nas. Są to: bezpieczeństwo, miłość, zdrowie, pieniądze, podróże, czy nowe technologie. W ciągu siedmiu festiwalowych dni, w atrakcyjnej i zrozumiałej dla każdego odbiorcy formie, prezentujemy osiągniecia nauki we wszystkich dziedzinach wiedzy - mówiła prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz.
Jednym z obszarów poruszanych w trakcie wydarzenia były różne drogi dochodzenia do niezależności finansowej i sukcesu w biznesie. Uczestnicy debaty nie mieli wątpliwości, że na sukces w biznesie składa się wiele czynników.
- Dostrzegam rosnącą rolę edukacji ustawicznej i nieformalnej, do której dużą wagę przywiązuje obecnie część rodziców. Wciąż niepokojący jest poziom matematyki w szkołach. Nie uciekniemy od królowej nauki, jeśli jako kraj mamy aspiracje, by stale się rozwijać – uważa prof. Jajuga, wybitny ekonomista, członek Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. - Widzę także problem w świadomości finansowej młodych ludzi. Zbyt mało czasu poświęcają myśleniu o zabezpieczeniu na emeryturze. Ten temat wydaje im się jeszcze odległy i nierealny - dodaje wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
Zdaniem Gerarda Finka, współtwórcy OVB Holding, najważniejsza jest pasja i wnioski wyciągane z porażek, które przedsiębiorca spotyka na swojej drodze. - Wielokrotnie byłem bliski bankructwa, ale z dumą podkreślam, że moje doświadczenie jest sumą błędów, które popełniłem. To wzmacnia i pozwala iść dalej. Obecnie zatrudniam 13 tysięcy osób w 10 krajach Europy. Każdego dnia powtarzam mojemu zespołowu, że kto się nie poddaje, ten zawsze wygrywa - zaznaczył niemiecki przedsiębiorca.
Z kolei Mike Musil, prezes GTB Metropolis, podkreślał, że w prowadzeniu biznesu niezwykle ważna jest konsekwencja, choć w dynamiczniej rzeczywistości wiele spraw trudno przewidzieć. - Mamy w firmie taką zasadę: każdy może popełnić błąd, ale tylko jeden raz ten sam. Prowadzenie firmy jest jak pilotowanie samolotu. Znamy miejsce startu, wiemy gdzie musimy dotrzeć, ale nasze zadanie to przede wszystkim korygowanie obranego kursu w zależności od warunków – mówił przedsiębiorca, powołując się na książkę autorstwa Briana Tracy pt. „Plan lotu”.
Debatę podsumował socjolog prof. Marek Szczepański: - Wielkie kariery rodzą się w głowach. To jak bardzo jesteśmy nastawieniu na sukces, zależy od trzech czynników. Istotny jest element transgresji, czyli gotowości do przekraczania własnych ograniczeń i słabości, poziom hubryzymu, rozumianego jako chęć bycia najlepszym oraz kratyzm, czyli umiejętność pociągania innych za swoimi ideami.
W wydarzeniu uczestniczyli, m.in.:
Kazimierz Karolczak, Wicemarszałek Województwa Śląskiego Marcin Bazylak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza, współorganizator Festiwalu Nauki Robert Szpinda, Członek Zarządu Powiatu Będzińskiego Krzysztof Dudziński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Będzinie Prof. Marek Lisiński, Członka Zespołu Odwoławczego Polskiej Komisji Akredytacyjnej Prof. Leszek Kiełtyka, Prezes Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa Prof. Jacek Szołtysek, Kierownik Katedry Logistki Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach