25.01.2024

W czwartek, 25 stycznia 2024 r., w Akademii WSB odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Kondycja psychiczna dzieci i młodzieży - jak rozpoznawać, jak pomagać?”.

Konferencję zainaugurowali:

• prof. Marcin Lis – Prorektor ds. Studenckich i Współpracy z Otoczeniem Akademii WSB,
  • prof. Agnieszka Cybal-Michalska – Przewodnicząca Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN,
  • prof. Piotr Kostyło – Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego.

Wśród gości, którzy wzięli udział w konferencji byli:

• Pani Bożena Borowiec – Zastępca Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza,
  • Pani Agata Stankiewicz-Rataj – Prezes Sądu Okręgowego w Katowicach,
  • Pani Katarzyna Janik – Sędzia Sądu Okręgowego w Sosnowcu.

Wykład otwierający pt.: „Co młodzież robi online i co z tego wynika dla pracy szkoły” wygłosił prof. Jacek Pyżalski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kolejny wykład pt. „Młode Głowy – otwarcie o zdrowiu psychicznym” wygłosiła Pani Aleksandra Rodzewicz z Fundacji Unaweza.

W ramach konferencji odbył się panel dyskusyjny pt.: „Otwarcie o kondycji psychicznej dzieci i młodzieży”.

Moderatorzy:

• prof. Sławomir Trusz,
  • prof. Artur Fabiś,
  • dr Edyta Nowak-Żółty.

Uczestnicy:

• prof. Jacek Pyżalski, UAM,
  • prof. Tomasz Huk, UŚ,
  • prof. Mirosława Nowak-Dziemianowicz, Akademia WSB,
  • prof. Monika Bąk-Sosnowska, Akademia WSB,
  • dr Dominika Siewniak-Maciuszek, Akademia WSB,
  • Aleksandra Rodziewicz, Fundacja Unaweza.

W dalszej części wydarzenia odbyły się warsztaty tematyczne dla uczestników:

• Warsztat 1. prof. Jacek Pyżalski, „Jak radzić sobie w sytuacjach trudnych wychowawczo?”
  • Warsztat 2. prof. Mirosława Nowak-Dziemianowicz, „Konflikt, rodzaje, przyczyny i strategie rozwiązywania”
  • Warsztat 3. prof. Monika Bąk-Sosnowska, „Proste i szybkie metody redukcji napięcia psychofizycznego – jak efektywnie nauczyć ich dzieci i młodzież”
  • Warsztat 4. prof. Sławomir Trusz, „Emocje - czym są i w jaki sposób wpływają na nasze życie?”
  • Warsztat 5. prof. Artur Fabiś, „Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o przemijaniu, cierpieniu i śmierci?”
  • Warsztat 6. dr Edyta Nowak-Żółty, „Wpływ więzi rodzinnych i społecznych na zdrowie psychiczne młodych”
  • Warsztat 7. mgr Magdalena Kwiecień-Trusz, „Wsparcie emocjonalne w kryzysie”
  • Warsztat 8. dr Dominika Siewniak-Maciuszek, „Nastoletnia depresja - oblicza, uwarunkowania, wsparcie”
  • Warsztat 9. mgr Bogusław Barański, „Pokonam SZTORM: rzecz o uzależnieniach”
  • Warsztat 10. mgr Jakub Fabiś, „Spektrum autyzmu, jak rozpoznawać i jak pomagać”
  • Warsztat 11. mgr Amelia Walotek, „Zachowania trudne - jak z nimi pracować?”
  • Warsztat 12. mgr Agnieszka Sitko, „Mutyzm wybiórczy - jak z nim pracować?”

Patronat nad konferencją objęli:

• Komitet Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk,
  • Marcin Bazylak – Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza.