W instytucji kultury „Zamek Cieszyn” 1 marca 2024 roku, miało miejsce oficjalne otwarcie Regionalnego Obserwatorium Innowacji "Oberwatorium Designu", które będzie monitorować procesy związane z wykorzystaniem designu na obszarze województwa ślaskiego, a także badać potrzeby projektantów, przedsiębiorców i sektora publicznego. Obserwatorium ma na celu wspieranie rozwoju sektora kreatywnego na Śląsku. Tworzy je konsorcjum: Zamek Cieszyn, Akademia WSB oraz Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów im. Krystyny Bochenek. Obesrwatorium będzie s częścią Sieci Regionalnych Specjalistycznych Obserwatoriów Województwa Śląskiego.
Dr Edyta Nowak-Żółty, Dziekan Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie Akademii WSB, podkreśliła znaczenie tego projektu jako kolejnego ważnego przedsięwzięcia we współpracy Akademii WSB z lokalnym samorządem. Prof. Joanna Kurowska-Pysz, przewodnicząca Rady Ekspertów Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie Akademii WSB, przedstawiła działalność Akademii WSB, podkreślając rolę edukacyjną w kontekście innowacji i rozwoju kreatywnego sektora.
Prof. Łukasz Wróblewski wyjaśnił metodologię i cele badań, które będą prowadzone przez w ramach obserwatorium. Akademia WSB jako partner projektu będzie odpowiedzialna za badania w grupie przedsiębiorców. Powołany zostanie stały panel przedsiębiorców - będących zarazem odbiorcami designu w województwie śląskim. Panel ten będzie stałą platformą, która posłuży zbieraniu opinii od przedsiębiorców (właściciele przedsiębiorstw, menedżerowie) w zakresie problematyki związanej z designem. Dzięki tym działaniom będzie można również stwierdzić, jakie zdarzenia w obszarze designu mają wpływ na przedsiębiorców województwa śląskiego. Jednocześnie, Piotr Świątek z Centrum Designu w Walii, zaprezentował „Obserwatorium Designu/Obserwatorium Przyszłości”, podając przykłady europejskich i światowych doświadczeń związanych z wykorzystaniem designu na poziomie strategicznym, w tym przykłady z Walii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Estonii oraz Europejskiego Banku Centralnego.
Dodatkowo, dr Lubomira Trojan w swoim wystąpieniu w niezwykle ciekawy sposób przedstawiła istotę designu oraz wyjaśniła, dlaczego jest on niezbędny dla rozwoju regionu. Podkreśliła jego rolę w kreowaniu innowacyjnych rozwiązań, budowaniu marki oraz poprawie konkurencyjności przedsiębiorstw. Jej prezentacja stanowiła inspirującą wizję wykorzystania designu jako narzędzia transformacji społeczno-gospodarczej, wskazując na jego potencjał jako katalizatora rozwoju i nowoczesności w dzisiejszym świecie.
Otwarcie Regionalnego Obserwatorium Innowacji "Oberwatorium Designu" stanowi krok naprzód w rozwijaniu potencjału kreatywnego i innowacyjnego Śląska, otwierając drogę do współpracy pomiędzy sektorem edukacyjnym, biznesowym i publicznym w celu tworzenia nowoczesnych rozwiązań i przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju regionu.
Obserwatorium Designu jest organizowane w ramach projektu "PPO WSL 2030. Utworzenie Regionalnego Obserwatorium Innowacji", współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027.