Odpowiedzią na te pytania jest nowy cykl Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej – Otwarty Turniej Debat Oksfordzkich. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się 23 maja 2016 roku. W turnieju wzięło udział 12 czteroosobowych drużyn z 11 zagłębiowskich szkół ponadgimnazjalnych.
Wymianie argumentów przysłuchiwała się Rada Mędrców, w składzie:
• prof. dr nadzw. Katarzyna Szczepańska-Woszczyna, Dziekan Wydziału Nauk Stosowanych Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej
• mgr Michał Walczak, Prodziekan WNS WSB
• dr Sabina Ratajczak, Dyrektor Centrum Jakości i Innowacji WSB
• dr Paulina Polko, Kierownik Katedry Bezpieczęństwa i Zarządzania Kryzysowego WSB
• dr Danuta Morańska, Dyrektor Centrum Nowoczesnych Metod i Technologii Edukacyjnych
• dr Maciej Witkowski, wykładowca WSB
• dr Tomasz Kasprowicz, wykładowca WSB
• dr Magdalena Wróbel, wykładowca WSB
• mgr Luiza Witkowska, nauczyciel, inicjatorka Otwartego Turnieju Debat.
Po zaciętej, ale wyrównanej wymianie argumentów Rada Medrców wydała werdykt.
W kolejnym etapie Turnieju zmierzą się drużyny z:
• II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Będzinie
• I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Będzinie
• II Liceum Ogólnokształcące im. Heleny Malczewskiej w Zawierciu
• IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Sosnowcu.
Finał oksfordzkich zmagań odbędzie się 14 czerwca br. Najlepsza drużyna otrzyma tytuł Lidera Debaty Oksfordzkiej oraz statuetkę Złoty Argument 2016, wykonaną przez artystów z Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej.
- Zasady zgodnie, z którymi od pierwszej połowy XIX wieku odbywają się akademickie debaty uczą nie tylko kultury dyskusji. To doskonały trening sztuki argumentacji, a przede wszystkim umiejętności oratorskich. Warto przypominać młodzieży o klasycznych zasadach wymiany poglądów, szczególnie w kontekście współczesnego zjawiska, jakim jest internetowy hejt – przekonuje Dominik Penar, Prodziekan ds. Kształcenia Ustawicznego Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
Inicjatorzy turnieju chcą kształcić w młodzieży nawyk przestrzegania reguł, limitów czasowych i szacunku dla odmiennych opinii. – To prawdziwa kuźnia liderów społeczeństwa obywatelskiego – przekonuje Katarzyna Łopacińska, koordynatorka wydarzenia, zdradzając, że do kolejnych debat uczelnia chce zaprosić seniorów, dzieci i działaczy społecznych.
Idea debat narodziła się w Wielkiej Brytanii w 1823 roku, tworząc pole do akademickiej wymiany myśli i poglądów w ramach stowarzyszenia “Oxford Union”, które działa do dziś. Wypracowana przez lata formuła debaty oparta jest na układzie parlamentu brytyjskiego, w którym strony rządząca i opozycyjna ustawione są naprzeciw siebie. W przypadku debat po jednej stronie zasiądzie zespół ”Propozycji” – popierający tezę debaty, a z drugiej strony „Opozycja” podważająca dyskutowaną kwestię.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Śląski Kurator Oświaty.
/asz/