Pomysły na jesienne wieczory? Akademia WSB poleca!

W czasie pandemii znacznie więcej czasu poświęcaliśmy aktywności w portalach społecznościowych, oglądaniu seriali oraz czytaniu książek – tak wynika z jednego z badań przeprowadzonych przez studentów Akademii WSB. Poziom czytelnictwa w Polsce stale wzrasta, i chociaż wciąż pozostawia wiele do życzenia, to według najnowszego raportu Biblioteki Narodowej w 2021 roku był najlepszy od 6 lat.

Dlatego mając na uwadze pozytywne tendencje, a także z uwagi na wyjątkową porę roku, która niezawodnie sprzyja dłuższym spotkaniom z ulubionym medium, w Akademii WSB rozpoczynamy serię rekomendacji na jesienne wieczory – na początek książki. Proponujemy pozycje ciekawe, intrygujące, inspirujące, warte przeczytania, a większość z nich znajdziecie w Bibliotece Akademickiej im. prof. Jerzego Altkorna, do której serdecznie zapraszamy.

___________________________________________

Niewątpliwie powieści kryminalne zajmują czołowe miejsce na listach bestsellerów, a także są najchętniej wypożyczane w bibliotekach. Dlatego naszą serię zaczniemy od tej kategorii.

Remigiusza Mroza naszym Czytelnikom nie trzeba przedstawiać, nie dla każdego jednak jest oczywiste, że poczytne kryminały,  jednego z najpopularniejszych współczesnych polskich pisarzy goszczą na półkach akademickiej biblioteki, pomiędzy podręcznikami oraz literaturą specjalistyczną. Nota bene Remigiusz Mróz z wykształcenia jest prawnikiem, a na podstawie rozprawy „Cyfryzacja sfery władztwa publicznego” uzyskał tytuł doktora nauk prawnych, jest także autorem kilku opracowań naukowych. Sam deklaruje, że naukowe doświadczenia, w tym dociekliwość, precyzja i skrupulatność wpłynęły na kształt jego prozy.

Gorąco polecamy pełną tajemnic i sekretów serię książek z Sewerynem Zaorskim („Listy zza grobu” i „Głosy z zaświatów”, „Szepty spoza nicości”), w których historie rozwiązania zagadek sprzed lat gwarantują  potężną dawkę emocji, trzymają w napięciu do ostatnich stron.  Seria trzyma w napięciu, co jest – obok suspensu – charakterystyczne dla prozy Morza, znajdziemy w niej mnogość misternych zagadek, bizantyjskich wręcz intryg oraz nieoczekiwanych zwrotów akcji. Pomimo zanurzenia akcji w przeszłości, autor w brawurowy sposób  podejmuje ważne i aktualne dziś wątki społeczne, kulturalne, przypomina historie, które zostały już zapomniane. Zresztą małe, spokojne miasteczko („Listy zza grobu”), w którym poznajemy patomorfologa Seweryna Zaorskiego oraz policjantkę Kaję Burzyńską, skrywające liczne, niewyjaśnione tajemnice możemy postrzegać nie tylko jako „miejsce akcji”, ale i topos – grę konwencjami i odwołaniami do różnych tradycji literackich oraz szeroko rozrysowaną alegorię.

Warto przeczytać „Listy zza grobu” już teraz, przed spotkaniem z bohaterami na ekranie, bowiem stacja Canal+ wykupiła prawa do książki i zapowiedziała jej ekranizację.

Na półkach biblioteki po raz pierwszy zagościła seria z Oskarem Blajerzem „Inspiracja”, „Obsesja”, „Fascynacja”, autorstwa Adriana Bednarka. Świat autora fascynuje od samego początku, nie pozwalając nawet na chwilę oddechu. Genialnie skonstruowany kryminał, w którym autor snuje swoją opowieść, przeplatając ją dialogami i podnoszącymi ciśnienie scenami.

Oskar, główny bohater to młody mężczyzna zmagający się z wydarzeniami przeszłości. W ramach terapii pisze opowiadania kryminalne, które pomagają mu zapomnieć o dramatycznych wydarzeniach. W poszukiwaniu inspiracji udaje się na pogrzeb zamordowanej nastolatki, gdzie poznał dziewczynę, która odmieniła jego życie.

To niesamowicie przewrotna historia, a tkwiący w niej mrok dosłownie zasysa czytelnika, chcąc czytać dalej i dalej.

Autorzy tekstu

Dr Michał Szyszka - dyrektor Biblioteki Akademickiej