Prezentacja badań naukowców AWSB podczas warsztatów SHRINE's

Zawiązanie sieci networkingowej w celu ułatwienia dyskusji i wspierania współpracy między wspólnotami religijnymi, organami ścigania, władzami lokalnymi i ekspertami było jednym z celów Drugich Międzynarodowych Warsztatów w ramach projektu EU – ISF “SHRINEs” - Raising Awarenes for the protection of places of worship by pomoting interfaith dialogue on the use of advanced technologies”.

Warsztaty  zorganizowane przez Fondazione SAFE – Security and Freedom for Europe, Università Cattolica del Sacro Cuore di Milano oraz Uniwersytet Łódzki odbyły się w dniach 17-18.10.2023 r.  w Międzynarodowym Porcie Lotniczym „Katowice” i  w Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

Sesja konferencyjna, wizyty studyjne, ćwiczenia praktyczne i dyskusje networkingowe to formy warsztatów, w których wzięli udział przedstawiciele Komisji Europejskiej (DG Home Counter-Terrorism Unit), Centrum Prewencji Antyterrorystycznej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Polskiej Policji, Straży Granicznej i Straży Pożarnej, przedstawiciele Policji ze Szwecji, Hiszpanii, Portugalii, Francji, Grecji, Niderlandów i Cypru, reprezentacji społeczności religijnych z  Europy m.in. Kościoła Katolickiego – Archidiecezja Łódzka, Trzeciego Zakonu Regularnego św. Franciszka z włoskiej prowincji Umbro Picena, Fundacji Obesrwatorium Społeczne, Greckiego Kościoła Ortodoksyjnego, Warszawskiej Gminy Żydowskiej, Centrum Diakonii Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Łotwy, Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego,  Kościoła Scjentologicznego (Europejskie Biuro w Brukselii), Bośniackiej Wspólnoty Islamskiej w Austrii, Zgromadzenia Ojców Paulinów na Jasnej Górze, naukowcy z Wielkiej Brytanii (National Infrastructure Crime Reduction Partnership), Instytutu Tyberyjskiego w Rzymie (Istituto Tevere), Belgijskiej Federacji Aktywnych Stowarzyszeń (Fedactio), Politechniki w Turynie, Fundacji LINKS (powołanej przez Fundację Compagnia di San Paolo - największą włoską fundację bankową), Francuskiej Fundacji Badań Strategicznych, a także partnerzy technologiczni C&C Partners i Zanasi&Partners.

Warszaty były okazją do zaprezentowania na gruncie międzynarodowym badań naukowców z Akademii WSB. Wykład podczas sesji plenarnej, a także ćwiczenia praktyczne, w oparciu o wydaną przez zespół badawczy Akademii WSB w ramach projektu „Prosperess” monografię „Security by Design Guidebook for Religious Sites”, poprowadził dr Łukasz Szymankiewicz, adiunkt w Akademii WSB. W wydarzeniu uczestniczyli także doktoranci Akademii WSB w dyscyplinie Nauki o bezpieczeństwie: o przeciwdziałaniu przemytowi dzieł sztuki przez granicę państwową mówił mgr inż. Czesław Konieczny,a mgr Artur Musiał przeprowadził pokaz bezpieczeństwa przeciwpożarowego w porcie lotniczym. W imieniu Uniwersytetu Łódzkiego i konsorcjum projektu „SHRINE’s” warsztaty zorganizował prof. Adrian Siadkowski, na co dzień pracownik naukowy w Katedrze Nauk o Bezpieczeństwie Akademii WSB.