19.10.2022

Prorektor Akademii WSB prelegentem konferencji „Rola bibliotek i działów nauki w cyfrowej transformacji uczelni”

Prof. Łukasz Sułkowski, Prorektor ds. Badań Naukowych i Rozwoju Kadr Akademii WSB, uczestniczył w ogólnopolskiej konferencji „Rola bibliotek i działów nauki w cyfrowej transformacji uczelni i skutecznym zarządzaniu informacją naukową”. Konferencja organizowana przez PCG Academia i Uniwersytet Warszawski odbyła się 18 października 2022 r.

Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli bibliotek, działów nauki, działów IT oraz władz uczelni z całego kraju. Celem konferencji była odpowiedź na pytanie, jak radzą sobie biblioteki i działy nauki polskich uczelni wobec dynamicznie postępującej cyfryzacji i rosnących oczekiwań interesariuszy.

Prof. Łukasz Sułkowski wystąpił podczas inauguracji konferencji. W swoim przemówieniu podzielił się obserwacjami z procesów transformacji zachodzących na uczelniach. Zmiany znacząco przyspieszyły w ostatniej dekadzie, a szczególnym katalizatorem był czas pandemii. Zdaniem Prorektora nastąpił wręcz „przełom cyfrowy” – to, co jeszcze 2-3 lata temu było na uczelniach marginalnym zjawiskiem, jak kształcenie zdalne czy zarządzanie oparte na danych, dzisiaj „trafiło do mainstreamu” i na naszych oczach staje się normą.

Istotną rolą w procesach cyfryzacji uczelni pełnią właśnie biblioteki i działy nauki. „Biblioteki z instytucji, które gromadziły wiedzę w sposób tradycyjny stają się centrami zarządzania danych, które służą realizacji misji uczelni, zarówno edukacji, rozwojowi nauki, trzeciej misji, jak również zarządzaniu, nadzorowi i administracji uczelni” – podkreślił prof. Łukasz Sułkowski.

Na konferencji dyskutowano o efektywnym zarządzaniu informacją naukową oraz zaprezentowano narzędzia informatyczne wspierające ten proces. Podzielono się także dobrymi praktykami w zakresie migracji do najnowszej wersji repozytorium naukowego DSpace 7.

Nagrania z konferencji dostępne są na kanale YouTube organizatora: PCG Academia.

Osobom zainteresowanym tematyką transformacji cyfrowej w uczelniach polecamy najnowszą książkę ­Prof. Łukasza Sułkowskiego pt. „Zarządzanie uczelnią cyfrową. Między utopią wolności a dystopią władzy” (Wyd. PWN, 2022).

Serdecznie zachęcamy również do słuchania i oglądania podcastów ­Prof. Łukasza Sułkowskiego: „Uniwersytet Cyfrowy” oraz „LUMEN 1 na 1”, które także są dostępne na YouTube.