13.04.2022

„Przesiadka bez barier” – spotkanie w temacie badań dostępności węzłów przesiadkowych

Badania węzłów przesiadkowych pod kątem dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, aplikacja informująca o utrudnieniach i lepsze standardy obsługi. Trwa realizacja projektu „Przesiadka bez barier”, którego celem jest wypracowanie narzędzi zwiększających dostępność zintegrowanych węzłów przesiadkowych. Badania prowadzone są przez ekspertów z zakresu transportu Akademii WSB, Politechniki Gdańskiej i Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych.

We wtorek 12 kwietnia br., w siedzibie Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, odbyło się spotkanie w ramach projektu „Przesiadka bez Barier” z przedstawicielami Fundacji Transgresja - Panem Krzysztofem Wostalem oraz Stowarzyszenia Nowa Nadzieja - Panią Edytą Świątczak-Gurzędą. Zespół Katedry Transportu i Informatyki pod kierownictwem Pana Profesora Marka Sitarza (dr hab. inż. Katarzyna Chruzik, prof. AWSB, dr inż. Marzena Graboń-Chałupczak, dr inż. Iwona Krzyżewska) oraz zaproszeni goście dyskutowali na temat systemu zarządzania dostępnością zintegrowanych węzłów przesiadkowych oraz zróżnicowanych potrzeb osób niepełnosprawnych w kwestii mobilności. Spotkanie z Fundacją Transgresja i Stowarzyszeniem Nowa Nadzieja będzie początkiem współpracy w zakresie zbadania dostępności wybranych węzłów transportowych oraz konsultacji w zakresie dokumentów powstałych w ramach projektu.

W spotkaniu uczestniczył również zespół pracowników Biura Projektów (w składzie: Maja Zawisza, Sylwia Bartela, Karolina Sygulska), który przedstawił projekty realizowane w Akademii WSB w zakresie projektowania uniwersalnego oraz osób ze szczególnymi potrzebami, takie jak: Uczelnia Dostępna oraz Absolwent Uniwersalny; a także Pani Prodziekan ds. kształcenia Agnieszka Szostak, która pełni w Akademii WSB rolę Pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych. Podczas rozmów zwrócono również uwagę na potrzebę edukowania oraz poszerzania świadomości studentów, takich kierunków jak m.in. Ratownictwo medyczne, Fizjoterapia oraz Pedagogika.

Projekt „Przesiadka bez Barier” finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w konkursie „Rzeczy są dla ludzi”.