W panelu „Seniorki na topie - kryzys demograficzny, nowe wyzwania wobec starzającego się społeczeństwa", moderowanym przez Panią Iwonę Kiernożycką, wzięła udział prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz, Rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
Przedstawicielka władz Uczelni zapoznała uczestniczki panelu z ideą Life Long Learningu, a także działalnością Uniwersytetu Trzeciego Wieku w WSB, będącycm gwarantem aktywizacji intelektualnej i społecznej ludzi w tzw. „średnim wieku” z terenu Dąbrowy Górniczej i miast sąsiednich.
- Pobudzenie do aktywizacji społecznej leży zarówno w interesie jednostki, jak i ogółu – całego społeczeństwa. Uniwersytet Trzeciego Wieku spełnia też swoje zadanie w zakresie ułatwienia osobom starszych nawiązywania i utrzymywania kontaktów społecznych, przyjaźni, ponadto zapewnia możliwość dbania o kondycję fizyczną. Inicjatywa ma też na celu zaspokojenie potrzeby samokształcenia seniorów, potrzeby poznawania środowiska, poszerzania wiedzy i umiejętności, potrzeby wykonywania społecznie użytecznych działań. Uniwersytet zapewnia osobom starszym utrzymanie więzi towarzyskich i stanowi pożyteczną formę wypełnienia wolnego czasu - mówiła prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz.
Celem Kongresu Kobiet Województwa Śląskiego było wypracowanie stanowisk sprawach dot. kobiet na rynku pracy, w polityce, biznesie oraz dotyczących partnerstwa płci, demografii czy zdrowia. Rekomendacje wypracowane podczas spotkania w Katowicach, zostały przekazane Kongresowi Kobiet w Warszawie.
Organizatorami śląskiego kongresu było Stowarzyszenie Aktywne Kobiety z Sosnowca oraz społeczny komitet organizacyjny, który zawiązał się kilka miesięcy temu.
Kongres Kobiet powstał w czerwcu 2009 r. jako ruch społeczny, aktywizujący społecznie i politycznie kobiety w Polsce. W styczniu 2010 powstało stowarzyszenie Kongres Kobiet. Ostatni, ubiegłoroczny V kongres zgromadził 8,5 tys. uczestniczek, 250 gości z 31 krajów z całego świata. VI kongres odbędzie się 9 i 10 maja w Warszawie.