07.10.2024

Rozpoczął się 30. Rok Akademicki w Akademii WSB. Za nami Jubileuszowa Inauguracja

Ponad 700 znamienitych Gości, kilka tysięcy rozpoczynających naukę studentów, ambitne plany na przyszłość i cenne doświadczenia z przeszłości. W Akademii WSB rozpoczął się Rok Akademicki 2024/2025, 30. od początku istnienia Uczelni. Uroczysta Inauguracja odbyła się w Audytorium Maximum Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Rok Akademicki uroczyście zainaugurowała prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, Rektor Akademii WSB.

Rozpoczynają Państwo znakomitą przygodę. Przygodę naukową, przygodę, która skutkuje relacjami i doświadczeniami na całe życie. Bardzo bym chciała, żeby Akademia była dla Państwa nie tylko miejscem, w którym zdobywa się wiedzę, ale przede wszystkim miejscem, które uczy wartości takich jak odwaga, odpowiedzialność i otwartość.” – mówiła do Studentów Rektor.

Patronat honorowy nad jubileuszową Inauguracją Roku Akademickiego objął Minister Nauki Dariusz Wieczorek, który w liście laudacyjnym odczytanym przez prof. Zdzisławę Dacko-Pikiewicz napisał: „Jestem pełen uznania dla dąbrowskiej Akademii, która (…) dziś jest dynamicznie rozwijającą się placówką naukowo-dydaktyczną specjalizującą się w naukach ekonomicznych, społecznych, humanistycznych, technicznych i naukach medycznych. To ceniona uczelnia z nowoczesną bazą, a także szerokimi kontaktami międzynarodowymi, znakomicie wykorzystuje swój potencjał wnosząc znaczący wkład do polskiej nauki i kształcąc specjalistów na wysokim, europejskim poziomie.

Szczególnie ważnym i doniosłym momentem Inauguracji Roku Akademickiego była immatrykulacja rozpoczynających edukację studentów i ceremonia złożenia przez nich ślubowania akademickiego. Uroczyste ślubowanie złożyli przedstawiciele studentów studiów I stopnia oraz studiów jednolitych magisterskich, studenci z zagranicy oraz doktoranci Interdyscyplinarnej Szkoły Doktorskiej Akademii WSB. Uroczystość stała się też okazją do podsumowania 30 lat działalności Akademii WSB.

O tym jak Uczelnia się zmieniała i jaki wywarła wpływ na region mówili przedstawiciele władz województwa śląskiego. „To co się stało w ciągu tych lat, to jest niesamowite i tego Państwu naprawdę gratuluję. Dokonania, które udało się Państwu zrealizować są naprawdę imponujące. Przekształciliście WSB w Akademię WSB, myślę, że w Uczelnię bez konkurencji jeżeli chodzi o województwo śląskie, nasz region i szerzej. Myślę, że Akademia WSB jest jedną z najsilniejszych regionalnych marek.” – mówił Wojewoda Śląski Marek Wójcik.

Rafał Adamczyk, Członek Zarządu Województwa Śląskiego również odniósł się do wpływu Akademii WSB na nasz region. „Jesteście jedną z wizytówek wyższych uczelni województwa śląskiego. Zarząd województwa śląskiego, wszyscy radni, ale też myślę, że wszyscy mieszkańcy województwa doceniają to co robicie, bo wasze miejsca wspierania młodych ludzi i rozwijania ich talentów są w wielu miejscach regionu.” – mówił Rafał Adamczyk.

Podczas uroczystej Inauguracji Roku Akademickiego głos zabrali również samorządowcy z Dąbrowy Górniczej i Katowic. Marek Węgrzynowicz, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej powiedział: „Współpracując przez wiele lat, jako radny rady miejskiej z Uczelnią widziałem zaangażowanie i pracę Pani Rektor, jak również całego grona, wszystkich profesorów, pracowników. Dzięki tej pracy i konsekwencji dzisiaj jesteśmy w Sali jednej z najlepszych uczelni w Polsce.”

Od 30 lat stanowicie Państwo wielkie wsparcie dla tych wielkich przemian całego Górnego Śląska, całego Zagłębia, a także stolicy regionu – Katowic. I tutaj chylę czoło przed Waszą pracą. Ta wielka przemiana Katowic i całego regionu nie byłaby możliwa bez wsparcia środowiska naukowego.” – mówił Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic.

Każdego roku Akademia WSB wyróżnia najlepszych absolwentów Uczelni prestiżową statuetką Lidera Roku. W tym roku tytułem uhonorowano Dominika Śliwkę, absolwenta kierunku Bezpieczeństwo Narodowe.

Uroczystą, jubileuszową Inaugurację Roku Akademickiego Akademii WSB poprzedziło Nabożeństwo Ekumeniczne w Bazylice pw. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej pod przewodnictwem ks. prof. dra hab. Wojciecha Zyzaka.