Wykład „Ekonomiczny wymiar śmierci człowieka”, który rozpoczął kolejny dzień Festiwalu, poprowadził dr Wojciech Piontek, wykładowca WSB. Uczestnicy podczas wykładu poznali ekonomiczne aspekty życia ludzkiego, które determinują naszą egzystencję od dnia urodzin.
Prognozę wyzwań i zagrożeń dla świata na kolejne 35 lat przedstawiła słuchaczom podczas wykładu „Czym będziemy się martwić w 2050 roku?” dr Paulina Polsko, Kierownik Katedry Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego WSB, politolog i socjolog. Uczestnicy poruszyli m.in. zagadnienia islamizacji Europy oraz możliwości życia na Marsie.
Dr Cheikh Gueye, filozof z Międzynarodowej Akademii Filozofii w Księstwie Liechtenstein, wygłosił prelekcję na temat praw człowieka, które powinniśmy respektować w dzisiejszym, wielokulturowym świecie. Zaznaczył jednak, że tak duża różnorodność, a przede wszystkim pojawiający się fanatyzm w interpretacji praw człowieka może również wywoływać poważne konflikty.
O umiejętności radzenia sobie ze stresem, zachowaniu wewnętrznej równowagi, wrodzonych predyspozycjach w zakresie odporności na stres mówiła podczas spotkania dr Magdalena Kraczla, adiunkt w Wyższej Szkole Biznesu, psycholog. - Nie chodzi o to, aby nauczyć się „żyć bez stresu”, gdyż stres jest integralną częścią naszego życia. Chodzi bardziej o to, aby potrafić mu zapobiegać, w mniejszym stopniu poddawać się stresowi oraz aktywnie zwalczać skutki stresu, w sytuacjach, kiedy już wystąpi - podkreślała prowadząca.
Ważnym tematem rozmów podczas piątego dnia Festiwalu było również zarządzanie zasobami ludzkimi w organizacji oraz zapobieganie sytuacjom stresowym w pracy. Wykład „Środowisko pracy może być toksyczne – o demotywatorach we współczesnych organizacjach” poprowadziła prof. nadzw. dr hab. Anna Wziątek-Staśko, wykładowca akademicki uczelni polskich oraz zagranicznych.
Uczestnicy wydarzenia podczas spotkania z Angeliką Wątor, złotą medalistką Igrzysk Europejskich, srebrną medalistką Mistrzostw Świata i podwójną brązową medalistką Mistrzostw Europy w szermierce, rozmawiali o osiąganiu życiowych celów oraz codziennym życiu zawodowego sportowca. Mistrzyni zaprezentowała zasady gry w szermierkę oraz profesjonalny strój sportowy.
Zmieniający się świat to również inwestycje, które mają na celu poprawę jakości życia mieszkańców danego regionu. O Fabryce Pełnej Życia, czyli projekcie rewitalizacji śródmieścia Dąbrowy Górniczej, opowiedział Pan Marcin Bazylak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta. Mieszkańcy podczas wykładu dowiedzieli się, z jakich udogodnień będą mogli skorzystać po realizacji projektu.
Piąty dzień Festiwalu Nauki w WSB zakończyło spotkanie „Z miłości do regionu - Śląskim Szlakiem Kobiet”, związane z organizacją Kongresu Kobiet Województwa Śląskiego, który w tym roku odbędzie się 16 kwietnia w Katowicach. Podczas spotkania dr Małgorzata Tkacz-Janik, kulturoznawca, przewodnicząca Rady Fundacji Przestrzenie Dialoguzostały przedstawiła sylwetki kobiet z naszego regionu, które zapisały się w jego historii. Pomysłodawczynami Śląskiego Szlaku Kobiet są również: Pani Alina Bednarz, przedsiębiorczyni i trenerka biznesu oraz dr inż. Katarzyna Tobór-Osadnik, wykładowca akademicki Politechniki Śląskiej, przedsiębiorczyni, działaczka społeczna.