13.12.2021

Szkolenie metodyczne dla funkcjonariuszy Straży Granicznej w ramach projektu „Opracowanie innowacyjnego stacjonarnego systemu do wykrywania śladowych ilości materiałów wybuchowych”

13 grudnia 2021 r. w siedzibie Wojskowego Instytutu Chemii i Radiometrii odbyło się szkolenie metodyczne zorganizowane wspólnie z Akademią WSB dla funkcjonariuszy Straży Granicznej w ramach projektu pt. „Opracowanie innowacyjnego stacjonarnego systemu do wykrywania śladowych ilości materiałów wybuchowych”. Szkolenie pod kierunkiem dra. hab. Mirosława Maziejuka, prof. WIChiR przeprowadził kierownik zespołu badawczego dr hab. Adrian Siadkowski, prof. AWSB oraz eksperci Akademii WSB dr Bartosz Stolarek, ekspert ds. ochrony lotnictwa cywilnego oraz Tomasz Otłowski, ekspert CBRN i pirotechnik.

Metodyka szkolenia została opracowana przez zespół Akademii WSB, w którym udział brał również dr hab. Marek Walancik, prof. AWSB (kierownik Katedry Pedagogiki), dr Łukasz Szymankiewicz oraz doktoranci mgr Czesław Konieczny i mgr Artur Musiał.

W szkoleniu wzięli udział funkcjonariusze Straży Granicznej, która jest Gestorem projektu. Tematyka szkolenia obejmowała zarówno aspekty teoretyczne ochrony lotnictwa cywilnego i technologii detekcji materiałów wybuchowych jak również praktyczne działanie i obsługę skonstruowanego przez demonstratora urządzenia do  przesiewowej kontroli osób pod kątem wykrywania śladowych ilości materiałów wybuchowych. Przeprowadzone warsztaty stanowiły jeden z ostatnich elementów projektu, co szczególnie podkreśla praktyczny wymiar wykonanych prac badawczych. W dniach 7-10 września urządzenie zostało zaprezentowana na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach, natomiast w październiku na terenie portu lotniczego „Katowice” w Pyrzowicach odbyły się testy operacyjne urządzenia w warunkach rzeczywistych. Pozytywne wyniki testów operacyjnych, udział w finalnym szkoleniu przedstawicieli Gestora oraz duże zainteresowanie urządzeniem na MSPO świadczą o sukcesie zrealizowanego projektu.

Zachęcamy do zapoznania się z filmami prezentującymi opracowany system.

Partnerzy:

Dofinansowane z programu:

Data wydarzenia - 13.12.2021 r.