Panu Profesorowi składamy najserdeczniejsze gratulacje oraz życzenia dalszych sukcesów w realizacji planów i zamierzeń naukowych, a także wszelkiej pomyślności w życiu zawodowym i osobistym.
prof. Robert Socha
Autor ponad 180 publikacji naukowych, zamieszczonych zarówno w wydawnictwach krajowych, jak i w wydawnictwach zagranicznych, w takich krajach, jak m.in.: USA, Wielka Brytania, Hiszpania, Republika Federalna Niemiec, Republika Czeska, Bułgaria, Węgry, Serbia, Ukraina, Łotwa, Gruzja i Turcja.
Aktywność naukowa to również udział w stażach naukowych w krajowych i zagranicznych instytucjach naukowych, m.in. w University of Applied Sciences in Velika Gorica w Chorwacji w ramach programu Erasmus, Uniwersytecie Technicznym w Ostrawie oraz we Lwowskim Państwowym Uniwersytecie Życia. W 2019 r. został nominowany jako Substitute Member Management Committee do Akcji COST (European Cooperation in Science and Technology) nr CA18236 „Multi-disciplinary innovation for social change (SHINE)”.
Obecnie pełni m.in. funkcję Dyrektora Akademickiego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz Redaktora Naczelnego czasopisma naukowego Akademii WSB „Security Forum”.
Za działalność na rzecz bezpieczeństwa, nauki i dydaktyki wielokrotnie wyróżniany odznaczeniami państwowymi (Brązowy Krzyż Zasługi) i resortowymi (Srebrny Medal „Opiekun miejsc pamięci”; Odznaka Honorowa Ministra Zdrowia „Za zasługi dla ochrony zdrowia”) oraz nagrodami terenowych organów administracji rządowej i samorządowej (Honorowa Złota Odznaka Marszałka Województwa Śląskiego „Zasłużony dla województwa śląskiego”), a także władz uczelni.
W 2008 r., na Wydziale Strategiczno-Obronnym Akademii Obrony Narodowej obronił pracę doktorską pt. Przygotowania obronne formacji uzbrojonych na przykładzie Policji w Polsce, opracowaną pod kierunkiem naukowym prof. dr. hab. inż. Waldemara Kitlera, uzyskując stopień doktora nauk wojskowych w specjalności bezpieczeństwo narodowe.
W 2014 r. na podstawie zgromadzonego dorobku naukowego, dydaktycznego i organizacyjnego oraz monografii pt.: Działania polskiej Policji w stanach nadzwyczajnych. Doświadczenia. Stan obecny. Doskonalenie Rada Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademia Obrony Narodowej nadała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie.
Zwieńczeniem długoletnich badań naukowych, prowadzonych zarówno w wymiarze krajowym, jak i międzynarodowym jest wydana w 2022 r. monografia naukowa Historyczne i współczesne postrzeganie policji w Polsce.