Czy przyszłość edukacji to sztuczna inteligencja, VR i chat GPT? "Z pewnością technologia odegra bardzo ważną rolę w tworzeniu środowiska uczenia się i nauczania i na pewno zredefiniuje rolę nauczyciela” - powiedziała dr Sabina Ratajczak - Prorektor ds. Rozwoju Akademii WSB, która w dniach 29 – 31 marca br. odwiedziła największe w Europie targi zastosowania technologii w edukacji – Bett London 2023.
Tegoroczna edycja targów to ponad 30 tys. uczestników, reprezentujących 123 kraje i ponad 600 wystawców. To także fantastyczna okazja by obserwować najnowsze trendy i rozwiązania adresowane do nauczycieli, uczniów, projektantów rozwiązań dydaktycznych i informatycznych, ale też okazja by utwierdzić się, że Akademia WSB inwestuje w technologie i rozwiązania, które są przyszłością w nauczaniu: takie jak symulacje, VR, zdalne kształcenie.
Studenci, pracownicy dydaktyczni Akademii WSB korzystają z nowoczesnych narzędzi informatycznych, które pozwalają uatrakcyjnić nauczanie ale także je bardziej personalizować. Uczelnia wdrożyła system Inspera – jedno z najnowocześniejszych na świecie rozwiązań do zdalnego egzaminowania. Jest to narzędzie, które pozwala nauczycielom tworzyć różnorodne, pod względem typów pytań i zadań, testy egzaminacyjne. W ramach egzaminu studenci mogą rozwiązywać zadania matematyczne, chemiczne, programować w czasie rzeczywistym, analizować pliki dźwiękowe czy video. Inspera daje także możliwości proctoringu, czyli bardzo zaawansowanego monitorowania przebiegu egzaminu. Dzięki takim rozwiązaniom egzaminy są lepiej zabezpieczone – wszyscy studenci mają równe szanse i mogą liczyć na sprawiedliwe oceny, co podnosi jakość zdobywanego wykształcenia.
Wielu wystawców w ramach BETT 2023 proponowały rozwiązania z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Studenci AWSB także mają możliwość korzystania z VR w ramach symulacji medycznych na kierunku ratownictwo medyczne czy pielęgniarstwo. Mają także do dyspozycji wirtualny symulator starości – oprogramowanie umożliwiające użytkownikowi wcielenie się w rolę osoby starszej, cierpiącej na zaburzenia wzroku i słuchu. Z symulatora korzystają studenci fizjoterapii, informatyki i transportu, którzy w ramach swoich studiów realizują moduły projektowania uniwersalnego.
Ponadto już wkrótce zostanie uruchomiona Uczelnia VR – narzędzie umożliwiające wirtualną wizytę w Akademii WSB. Przy pomocy gogli VR studenci będą mieli możliwość odbycia cyfrowej podróży po budynku Akademii WSB, pozwalającej na zapoznanie się z rozkładem pomieszczeń, korytarzy i infrastruktury wspomagającej osoby z niepełnosprawnościami.