W obliczu rosnących zagrożeń – zarówno naturalnych, jak i militarnych – przygotowanie instytucji publicznych do działania w sytuacjach kryzysowych, do wojny staje się koniecznością. Odpowiedzią na te potrzeby są specjalistyczne szkolenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej, które prowadzi Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej.
Szkolenia są realizowane zgodnie z nową ustawą o ochronie ludności i O C oraz rozporządzeniem stanowiąc kluczowy element budowania lokalnej i krajowej odporności na sytuacje nadzwyczajne. Przeznaczone są m.in. dla władz samorządowych i urzędników.
Akademia WSB zapewnia nie tylko aktualność programu zgodnego z obowiązującymi przepisami, ale przede wszystkim praktyczne podejście. Zajęcia prowadzą doświadczeni eksperci – praktycy z zakresu zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa narodowego oraz obrony cywilnej. Szkolenia są dostosowane do potrzeb różnych grup zawodowych – od prezydentów miast i wójtów, przez urzędników odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe, po osoby z przydziałami mobilizacyjnymi.
Zajęcia realizowane są metodami aktywizującymi: studia przypadków, treningi decyzyjne, wykłady konwersatoryjne i instruktaże, a wszystko to w formie intensywnych bloków dydaktycznych.
Szkolenie przeprowadzono m.in. w Bielsku Białej. Skorzystali z niego urzędnicy Magistratu związani z zarządzaniem kryzysowym oraz obsługujący organy ochrony ludności. Szkolenie miało na celu przygotowanie kadry administracyjnej do efektywnego reagowania na potrzeby społeczeństwa w sytuacjach zagrożenia. Uczestnicy zapoznali się z obowiązującymi regulacjami szczególnie w kontekście wprowadzonej 1 stycznia 2025 r. ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Istotnym elementem szkolenia było budowanie świadomości roli administracji publicznej w systemie bezpieczeństwa obywateli oraz dzielenie się przez doświadczonych prowadzących dobrymi praktykami w zakresie ochrony ludności.
Zaangażowanie przedstawicieli administracji publicznej w edukację w zakresie ochrony ludności i O C świadczy o ogromnej odpowiedzialności władz samorządowych za przygotowanie społeczności na wypadek sytuacji kryzysowych , w tym wojny.
Szkolenie w Bielsku-Białej stanowiło ważny element wzmacniania współpracy pomiędzy różnymi organami administracji publicznej zaangażowanymi w działania z zakresu obrony. Nowe przepisy zmieniają znacząco role i procedury jakimi powinny kierować się wskazane instytucje. Świadomość nowej rzeczywistości prawnej w kontekście wielu nowych zagrożeń związanych z sytuacją międzynarodowa jest kluczowa do właściwego przygotowania się na wypadek zagrożeń.
Ustawa o ochronie ludności to przełomowy dokument, który w sposób kompleksowy reguluje zadania państwa i samorządów w sytuacjach zagrożeń.
Ustawa nakłada na administrację publiczną obowiązek:
- tworzenia systemów wczesnego ostrzegania,
- prowadzenia szkoleń i ćwiczeń,
- opracowywania planów ochrony ludności,
- organizowania schronienia i ewakuacji,
- współpracy z organizacjami społecznymi i podmiotami prywatnymi.
To pierwszy w Polsce akt prawny, który systemowo i obowiązkowo wprowadza zasady działania w sytuacjach takich jak: katastrofy naturalne, pandemie, awarie przemysłowe czy zagrożenia wojenne. Ustawa podkreśla też konieczność ciągłości działania instytucji publicznych oraz obowiązek edukowania społeczeństwa.
Działania Akademii WSB są elementem nowej infrastruktury bezpieczeństwa publicznego w Polsce. Dzięki nim, samorządy i urzędy zyskują konkretne narzędzia do realizacji zadań ustawowych.