Akademia WSB stawia na innowacyjne metody dydaktyczne, dlatego kształcenie na kierunkach medycznych zostało wsparte przez technologię Virtual Reality. Wirtualna Symulacja Medyczna to nowy wymiar w nauczaniu na kierunku ratownictwo medyczne. Student podczas wirtualnej symulacji zakłada specjalne gogle, a przy pomocy kontrolerów Touch, które są jednocześnie jego wirtualnymi dłońmi, wykonuje czynności przy wirtualnych pacjentach.
- System ten pozwala naszym studentom przećwiczyć wszystkie procedury medyczne przy wykorzystaniu wirtualnego pacjenta jak np. z zakresu medycyny ratunkowej, pediatrii, anestezjologii czy innych dziedzin medycyny. Do dyspozycji jest bardzo duża baza scenariuszy możliwych do realizacji, umożliwiających praktyczne sprawdzenie nabytych umiejętności teoretycznych. Ratownicy medyczni, którzy ukończą studia w Akademii WSB, będą mogli w sposób profesjonalny i szybki udzielać pomocy w ratowaniu życia i zdrowia pacjentów, a przede wszystkim zadbają o ich komfort i poczucie bezpieczeństwa. – mówi dr Bernadeta Kuraszewska, prodziekan Wydziału Nauk Stosowanych Akademii WSB.
Wirtualna symulacja medyczna jako połączenie dydaktyki, grafiki 3D oraz najnowocześniejszych metod animacji, stworzyła nieograniczone możliwości realizacji scenariuszy w różnych środowiskach z zastosowaniem wirtualnych pacjentów.
- Dzięki zastosowaniu wirtualnej rzeczywistości jesteśmy w stanie bardzo realistycznie przedstawić np. miejsce wypadku czy katastrofy i dzięki temu studenci mogą trenować przebieg procedur ratowniczych, które należy wykonać przy tego typu zdarzeniach. Zajęcia z wykorzystaniem gogli VR dają możliwość wejścia do świata wirtualnego, gdzie odrywają się od bodźców zewnętrznych i mogą skoncentrować się na zadaniu, jakim jest analiza sytuacji, szybkie badanie i udzielenie pomocy poszkodowanym w konkretnym zdarzeniu. – mówi Krzysztof Patelak, trener wirtualnej symulacji medycznej.
Przykładowe scenariusze wirtualnej symulacji medycznej:
- wypadki masowe i katastrofy,
- zaawansowane postępowanie z poszkodowanymi z urazami wielonarządowymi (głowy, klatki piersiowej, brzucha, kończyn dolnych i kończyn górnych),
- zaawansowane postępowanie z poszkodowanymi z zawałem serca oraz innymi chorobami kariologicznymi,
- zaawansowane postępowanie z poszkodowanymi z udarem mózgu,
- zaawansowane czynności resuscytacyjne,
- amputacja kończyn oraz tamowanie krwotoków,
- nauka farmakoterapii z przygotowaniem i podawaniem leków pacjentowi wirtualnemu.
Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość
Akademia WSB szeroko promuje wykorzystanie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w edukacji. Oprócz wirtualnej symulacji medycznej studenci mogą korzystać także z symulatora starości – oprogramowania umożliwiającego użytkownikowi wcielenie się w rolę osoby starszej, cierpiącej na zaburzenia wzroku i słuchu. Ponadto już wkrótce zostanie uruchomiona Uczelnia VR – narzędzie umożliwiające wirtualną wizytę w Akademii WSB. Przy pomocy gogli VR studenci będą mieli możliwość odbycia cyfrowej podróży po budynku Akademii WSB, pozwalającej na zapoznanie się z rozkładem pomieszczeń, korytarzy i infrastruktury wspomagającej osoby z niepełnosprawnościami. Elementem aplikacji będzie również tryb nawigacyjny umożliwiający wybranie miejsca docelowego, a następnie podążanie za wskazówkami obliczonej przez system optymalnej trasy. Dodatkowo Awatary pracowników pozwolą na wejście w interakcje z wirtualnym personelem Akademii WSB.
Cyfryzacja w praktyce
Cyfryzacja w Akademii WSB dotyczy działalności dydaktycznej, naukowej, jak i administracyjnej. Cała infrastruktura informatyczna została przeniesiona do chmury. Uczelnia, jako pierwsza w Polsce, wybrała chmurę Amazon Web Services – najbardziej zaawansowaną i rozbudowaną funkcjonalnie platformę cloud computing dostępną na rynku. Korzystają z niej takie firmy jak np. Netflix, AirBnb czy Pinterest. Wdrożone zostały również wirtualne laboratoria pozwalające studentom na zdalny dostęp do specjalistycznego informatycznego oprogramowania, które do tej pory jest zainstalowane na stacjonarnych komputerach w uczelnianych laboratoriach. Aktualnie trwają prace nad wdrożeniem nowych e-usług, które pozwolą studentom większość formalności załatwiać bez wychodzenia z domu.
System wirtualnej symulacji medycznej został zakupiony i wdrożony w ramach realizacji projektu „EduLider – rozwój Akademii WSB dla regionu”, który jest współfinasowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 Oś Priorytetowa III. Szkolnictwo wyższe dla rozwoju, Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych na podstawie umowy o dofinansowanie nr POWR.03.05.00-00-ZR21/18.