30.03.2022

Współpraca Akademii WSB i Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii – Metropolitalny Funduszu Wspierania Nauki

Międzynarodowe spotkania z naukowcami z najlepszych uniwersytetów na świecie, wspólne projekty i badania. Akademia WSB aktywnie współpracuje z Górnośląsko - Zagłębiowską Metropolią, korzystając z Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki.

- Dla Metropolii niezwykle ważne jest działanie na rzecz rozwoju nauki, zwiększanie potencjału badawczego oraz tworzenia sprzyjających warunków do współpracy wyższych uczelni, instytutów naukowych z sektorem biznesu. Dlatego właśnie trzy lata temu uruchomiliśmy Fundusz Wspierania Nauki. Dzięki niemu uczelnie mają szanse zaprosić światowej klasy naukowców by poprowadzili zajęcia dla naszych studentów i pracowników naukowych. Do tej pory uczelnie zrealizowały łącznie 15 projektów, na które Metropolia przeznaczyła łącznie blisko 1 mln zł. W wykładach on line i stacjonarnych wzięło udział ponad 5 tys. osób. W gronie uczelni, które korzystają ze wsparcia Metropolii jest Akademia WSB. Do tej pory zrealizowała ona cztery projekty a w tym roku studenci będą uczestniczyć w kolejnych wykładach i zajęciach – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.

Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM

Fundusz stwarza ogromne możliwości rozwoju, z których chętnie korzystają naukowcy i badacze Akademii WSB.

- Cieszę się, że pierwszy taki Fundusz w Polsce powstał i działa właśnie w naszym regionie. To pokazuje, że współpraca samorządu i środowiska akademickiego na rzecz rozwoju nauki ma wielką przyszłość. Korzyści z tej współpracy już odczuwają studenci i wykładowcy biorący udział w międzynarodowych projektach. Takie działania pozwolą wzbogacić ofertę uczelni wyższych w regionie i wykształcić najlepszych ekspertów, którzy będą później działali na rzecz rozwoju biznesu w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – mówi dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB, Rektor Akademii WSB.

dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB, Rektor Akademii WSB

W ramach współpracy realizowany jest też cykl wykładów z naukowcami z Top 10 uniwersytetów na świecie.

W najbliższych dniach będzie można posłuchać wykładów:

Peter Robinson (Stanford University) - www.wsb.edu.pl/probinson

06.04.2022 r. 15:00 - 16:00 wykład online "President Reagan and the "tear down this wall" Berlin address"

24.05.2022 r. 15:00 - 16:00 wykład online "Speechwriting: The Importance of Speeches-and How to Write Them"

09.06.2022 r. 15:00 - 16:00 wykład online "President Reagan, Prime Minister Thatcher, and Pope John Paul II"

Petr Sedlacek (University of Oxford) - www.wsb.edu.pl/psedlacek

11.05.2022 r. 9:00 - 10:00 wykład online "What makes a firm successful"

Czerwiec 2022 r. wykład online „Startups and the Macroeconomy during the COVID-19 pandemic”

Ambasador Paula Dobriansky (Harvard University) - www.wsb.edu.pl/pdobriansky

1.06.2022 r. wykład online „ Navigating the Growing Russia-China Strategic Alignment:  The Implications for the U.S. and Europe”