Akademia WSB jest liderem projektu badawczego, który uzyskał finansowanie z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA). Projekt jest zatytułowany: "Kryzys w KWB Turów i jego wpływ na czesko-polską współpracę transgraniczną: ocena, wnioski i rekomendacje".
Międzynarodowym zespołem badawczym kieruje dr hab. Joanna Kurowska-Pysz, prof. AWSB. Ze strony Akademii WSB w projekcie biorą udział także dr hab. Łukasz Wróblewski, prof. AWSB oraz dr Paulina Polko. Projekt jest realizowany we współpracy z naukowcami czeskimi z Uniwerystetu Technicznego w Libercu oraz Uniwerstetu w Osti nad Łabą.
W dniach od 21 do 25 lutego odbyła się pierwsza sesja badań terenowych, podczas których naukowcy spotkali się m.in. Burmistrzem Miasta i Gminy Bogatynia Panem Wojciechem Dobrołowiczem, Panią Aleksandrą Ratajczak (wiceburmistrz), radnym Zbigniewem Szatkowskim oraz innymi pracownikami Urzędu Miasta i Gminy Bogatynia. Reprezentacja Akademii WSB odwiedziła również polską oraz czeską stronę Euroregionu Nysa, Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej NOVUM, a także Uniwersytet Techniczny w Libercu.
W trakcie spotkań dr hab. Joanna Kurowska-Pysz, prof. AWSB oraz dr hab. Łukasz Wróblewski, prof. AWSB omówili zakres badań i metodykę ich prowadzenia, podkreślili także, że jednym z ich celów jest wypracowanie wniosków i rekomendacji, które mogą być przydatne dla Euroregionu Nysa i samej Bogatyni, szczególnie w kontekście przyszłej transformacji energetycznej.
Już wkrótce rozpoczną się badania ankietowe z mieszkańcami polskiej i czeskiej części Euroregionu Nysa, gdzie znajduje się KWB Turów, a także wywiady z beneficjentami polsko-czeskich projektów transgranicznych.