Konkurs „Międzynarodowe Programy Kształcenia” to pierwszy program NCBR nastawiony na umiędzynarodowienie polskich uczelni. Wśród 62 pozytywnie ocenionych i wskazanych do dofinansowania wniosków znalazły się, aż 3 programy Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Konkurs „Międzynarodowe Programy Kształcenia” to pierwszy program NCBR nastawiony na umiędzynarodowienie polskich uczelni.
Od września 2017 r. Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej realizować będzie studia w języku angielskim na kierunkach: Informatyka, Zarządzanie, Stosunki Międzynarodowe. Ministerialny program „Międzynarodowe Programy Kształcenia” zakłada trzy formy aktywności w edukacji na poziomie wyższym. Po pierwsze, realizację programów kształcenia w językach obcych, która ma być skierowana zarówno do studentów z Polski, jak i do obcokrajowców. Po drugie, program ma wspomóc realizację międzynarodowych programów studiów oraz organizację w Polsce międzynarodowych szkół letnich. Po trzecie, dzięki projektom wyłonionym w konkursie na polskie uczelnie trafią wykładowcy z zagranicy, którzy odznaczają się osiągnięciami w pracy naukowej, zawodowej lub artystycznej.
Nazwy projektów w ramach konkursu:
- Become an expert in IT - międzynarodowy program studiów na kierunku Informatyka
- Start your international career – międzynarodowy program studiów na kierunku Stosunki Międzynarodowe
- Study Business! – międzynarodowy program studiów na kierunku Zarządzanie
***
Internacjonalizacja kształcenia to jeden z filarów strategii rozwoju Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Uczelnia od lat realizuje studia w języku angielskim m.in. na kierunkach International Bussines, International Tourism oraz studiach podyplomowych. W uczelni realizowane są również programy podwójnego dyplomowania we współpracy z wiodącymi zagranicznymi ośrodkami akademickimi. Program międzynarodowych wymian studenckich obejmuje m.in. Erasmus+, niemieckich funduszy DAAD, norweski fundusz grantowy, Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży, czy Fundusz Grupy Wyszehradzkiej. W Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej studiują obecnie studenci z ponad dwudziestu krajów świata.
Aktywne działania na rzecz umiędzynarodowienia prowadzi również kadra akademicka, realizująca wspólnie z zagranicznymi ośrodkami akademickimi projekty badawczo-naukowe. Tylko w minionym roku akademickim były to m.in. projekty z Uniwersytetem we Florencji w ramach naboru Knowledge Alliance Program Ersmus+, działania w ramach projektu V4mula, finansowane z środków Funduszu Wyszehradzkiego, kooperacja z Biforst University na rzecz zrównoważonych partnerstw międzynarodowych w obszarze edukacji czy praktyczny program kształcenia kadr rozwijających gospodarkę niskoemisyjną na pograniczu polsko-czeskim (program Interreg V-A Republika Czeska-Rzeczpospolita 2014-2020).
W efekcie konsekwetnej realizacji działań na rzecz internacjonalizacji kształceniaw ostatnim zestawieniu Fundacji Edukacyjne Perspektywy oceniającej pozoiom umiędzynarodowienia polskich uczelni akademickich Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej znalazła się na 11 miejscu – przed Uniwersytetm Jagiellońskim a tuż za Uniwersytet Warszawskim
/mk, asz 28.12. 2016/