Za nami kilkadziesiąt debat i trzy dni dyskusji dotyczących trendów i zjawisk o kluczowym znaczeniu dla przyszłości gospodarki i perspektyw jej rozwoju. Sesje dotyczyły m.in. zmian w systemie kształcenia, nowych kompetencji pracowników, zarządzania w czasie kryzysu oraz zdolności przystosowania firm i instytucji do zmiennych warunków otoczenia.
Wśród prelegentów EEC znaleźli się przedstawiciele biznesu, polscy i europejscy politycy, naukowcy oraz eksperci Akademii WSB.
Do udziału w Kongresie zostali zaproszeni m.in.: Premier Mateusz Morawiecki; Jadwiga Emilewicz, Poseł, Minister Przedsiębiorczości i Technologii oraz Minister Rozwoju (2018–2020), Wiceprezes Rady Ministrów (2020); Jerzy Buzek - Poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, Prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001, Przewodniczący Rady EEC; Tadeusz Kościński - Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej; Michał Kurtyka - Minister Klimatu i Środowiska; Małgorzata Jarosińska-Jedynak – Sekretarz Stanu, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Jarosław Wieczorek – Wojewoda Śląski, Marcin Krupa - Prezydent Katowic oraz Wojciech Kuśpik - Prezes Zarządu PTWP S.A., Inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
W pierwszym dniu EEC w panelu pod tytułem: „Prawo wobec wyzwań zmieniającej się gospodarki” udział wzięła dr hab. Barbara Piontek, prof. AWSB.
W części związanej z kapitałem intelektualnym jedną z panelistek była Rektor Akademii WSB – dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB. Eksperci rozmawiali o tym, jak kompleksowa reforma systemu edukacji może sprostać przyszłym wyzwaniom rynku pracy. Paneliści poruszyli też temat cyfryzacji i digitalizacji oraz technologii, które są obecnie wyzwaniem dla polskich uczelni.
Rektor Akademii WSB w swoim wystąpieniu zwracała uwagę na fakt, że dziś w zarządzaniu liczy się umiejętność szybkiego dostosowywania się do dynamicznie zmieniających się warunków w otaczającym nas świecie VUCA. – Duża rola przed liderami. To oni oswajają lęk poprzez jasne określenie celów, transparentne przepływy decyzji i zarządzanie harmonijne, oparte o metody Agile. Odpowiedzialność menagerów za podległych im pracowników pozwala nam oswajać nieprzewidywalność – mówiła dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB.
Z kolei w sesji pn. „Smart city” eksperci rozmawiali o inteligentnych miastach w praktyce – o przykładach strategii miejskich oraz konkretnych wdrożeniach. Jak funkcjonują energia i mobilność w mieście? Jak szukać oszczędności oraz czy e-usługi w e-urzędzie są szybsze niż te stacjonarne? Między innymi na te pytania próbowali odpowiedzieć eksperci, wśród których zasiadał dr inż. Karol Jędrasiak - Zastępca Dyrektora Centrum Transferu Technologii AWSB.
Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego zostały również poruszone tematy związane m.in. z zarządzaniem, technologią oraz człowiekiem. Ekspertem Akademii WSB był dr Grzegorz Kądzielawski – Dyrektor Instytutu Badań nad Sztuczną Inteligencją AWSB. Rozmowa dotyczyła nowych kluczowych kompetencji pracowników, zmian w zarządzaniu oraz strukturze społecznej i edukacji.
W trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego dr Marcin Lis – Prorektor ds. Studenckich i Współpracy z Otoczeniem AWSB – moderował dwa panele tematyczne: Digitalizacja i cyfryzacja” oraz „Sztuczna inteligencja”.
Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach od 13 lat gromadzi przedstawicieli biznesu, prezesów globalnych korporacji, decydentów z kraju, Europy i świata, mających realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne, polityków i ekspertów, pozostając jedną z największych imprez gospodarczych w Europie Centralnej.
Wyjątkowy charakter wrześniowego Kongresu wynikał nie tylko z możliwości przeprowadzenia bezpośrednich rozmów, ale także z szerszego wymiaru wydarzenia – stacjonarne sesje EEC było transmitowane online.
Data wydarzenia - 20.09.2021 r. – 22.09.2021 r.