Co legło u podstaw tej decyzji? Otóż pomysłodawcy inicjatywy doszli do wniosku, że zabiegiem społecznie korzystnym będzie fuzja obu projektów; korzystnym, szczególnie dla słuchaczy. Po pierwsze połączenie sił pozwoli na zwiększenie oferty programowej. Zajęcia będą odbywały się częściej, a ich tematyka zostanie poszerzona. Obok prelekcji czy zajęć warsztatowych kierowanych do seniorów, rodziców, dzieci i młodzieży, będą odbywały się kursy obsługi komputerowej i nauki języków obcych. Z kolei dogodna lokalizacja uniwersytetu w siedzibie KPSS zdecydowanie poprawi bazę wykładową uniwersytetu. Słuchacze będą mogli korzystać ze świetnie wyposażonych pracowni, a do ich dyspozycji będzie oddana między innymi wielostanowiskowa sala komputerowa.
Zaplanowano również utworzenie kawiarenki internetowej, w której słuchacze będą mogli doskonalić swoją wiedzę, wyniesioną na zajęciach oraz wykorzystywać ją praktycznie. Tak więc wszystkich czeladzkich seniorów zarówno tych, którzy już korzystali z oferty proponowanej przez Uniwersytet III Wieku lub Uniwersytet Powszechny jak również seniorów i pozostałych mieszkańców Czeladzi, dotąd nie biorących udziału w zajęciach uniwersyteckich, serdecznie zapraszamy do wstąpienia w szeregi studentów czeladzkiej uczelni społecznej. Zapisy w sekretariacie Kolegium Pracowników Służb Społecznych osobiście lub telefonicznie tel. (32) 263-04-09. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej www.uniwersytetpowszechny.pl
Sygnatariusze o porozumieniu

dr Anna Zasada-Chorab- Dyrektor Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Czeladzi
Podpisanie partnerskiego porozumienia o współpracy pomiędzy WSB w Dąbrowie Górniczej, KPSS w Czeladzi, Stowarzyszeniem "Razem dla Czeladzi" i Towarzystwem Powszechnym Czeladź niewątpliwie otwiera nowe możliwości edukacyjne i naukowe. To realna szansa na podjęcie działań na rzecz środowiska lokalnego, promocji idei kształcenia przez całe życie. Mam nadzieję, że przedsięwzięcie to wpisze się w potrzeby osób, które chętnie korzystają z możliwości poszerzania swej wiedzy i wiadomości, a szeroka oferta i tematyka zajęć, wykładów, warsztatów i kursów spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających uczestników spotkań Uniwersytetu Powszechnego w Czeladzi, Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Czeladzkich Spotkań z Nauką.

Dr Marcin Lis – Prorektor ds. rozwoju, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
Jednym z podstawowych celów działalności Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej jest umożliwianie jak najszerszej rzeszy odbiorców podnoszenia swoich kwalifikacji, rozwoju zainteresowań. WSB pełnieni rolę swoistego inkubatora pomysłów i inicjatyw wspierającego ideę kształcenia przez całe życie. Uczelnia jest inicjatorem licznych Uniwersytetów Dziecięcych (obecnie w 12 miastach), Uniwersytetów Młodzieżowych a także Uniwersytetów Trzeciego Wieku (obecnie w 8 miastach). Z tych form rozwoju korzysta ponad 5 000 osób a ich liczba systematycznie wzrasta. Tym bardziej cieszy fakt, że projekt Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Czeladzi zainicjowany w 2009 r. przez WSB oraz ówczesne władze miasta rozwija się a dzięki współpracy naszej uczelni z lokalnymi stowarzyszeniami oraz Uniwersytetem Śląskim i Kolegium Pracowników Służb Społecznych będzie miał szansę jeszcze lepszego dostosowania się do potrzeb mieszkańców Czeladzi i całego regionu. Mamy również nadzieję na kontymuację współpracy z Miastem Czeladź.

Zbigniew Szaleniec- Prezes Towarzystwa Powszechnego „Czeladź"
Bardzo cieszy mnie fakt, że połączyliśmy siły. Wspólne działanie, z jednej strony pozwoli zwiększyć ofertę zajęć dla naszych słuchaczy, z drugiej ułatwi pozyskiwanie środków z różnych programów pomocowych, przeznaczonych dla organizacji pozarządowych. Wsparcie naukowe dla UP ze strony Wyższej Szkoły Biznesu wnosi wartość nie do przecenienia. Jednocześnie czynię także starania o naukowy patronat nad naszą uczelnią Uniwersytetu Śląskiego. Odbyłem już rozmowę z rektorem UŚ, prof. zw. dr hab. Wiesławem Banysiem, który wyraził wstępną zgodę. Jestem przekonany, że przy obecnej konstrukcji będzie to wkrótce jeden z najlepszych uniwersytetów społecznych w regionie.

Dominik Penar- Prezes Stowarzyszenia „Razem dla Czeladzi"
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Czeladzi to dzisiaj Grupa ponad 140 seniorów, którzy aktywnie uczestniczą w zajęciach wykładowych a także licznych zajęciach tematycznych. Ta najliczniejsza grupa mieszkańców Czeladzi, która systematycznie spotyka się aby poszerzać swoje zainteresowania często te, na które nie miała czasu w trakcie pracy zawodowej, animuje szereg działań potwierdzających potrzebę przygotowania specjalnego programu wspierającego aktywność seniorów w naszym mieście. Jestem przekonany, że połączenie sił wiodących Uczelni wyższych, lokalnych stowarzyszeń a także powołanie Rady Seniorów działającej przy Radzie Miasta w Czeladzi przyczyni się do pełniejszej aktywizacji społecznej ludzi w tzw. złotym wieku.