• Za nami kolejne szkolenie w ramach projektu E-DUST!

W dniach 18 i 19 listopada odbyło się kolejne szkolenie zaplanowane w ramach projektu "E-DUST - Orientacja zawodowa na pograniczu polsko – słowackim w sytuacjach nadzwyczajnych, w tym pandemii COVID -19”. Dwudziestu uczestników z Polski i Słowacji, głównie przedstawicieli przygranicznych samorządów, wzięło udział w  zajęciach warsztatowych  "Kształcenie w formule online w zakresie orientacji zawodowej w rejonie transgranicznym w  sytuacjach nadzwyczajnych np. pandemii COVID-19". O projekcie i jego głównych założeniach opowiedzieli dr hab. Marek Walancik, prof. AWSB, główny pomysłodawca przedsięwzięcia oraz dr hab. Jerzy Kochanowicz, prof. AWSB, kierownik merytoryczny projektu. W dalszej części trener Marek W. Kapturkiewicz przez łącznie szesnaście godzin rozszerzał omawianą tematykę, prowadząc nie tylko wykłady, ale co najważniejsze angażując uczestników w pracę grupową czy wciągając ich w twórczą dyskusje i wymiane polsko-słowackich doświadczeń.

• Ruszamy ze szkoleniami!

W dniach 28 i 29 października miało miejsce pierwsze z dwóch szkoleń zaplanowanych w ramach projektu „E-DUST - Orientacja zawodowa na pograniczu polsko – słowackim w sytuacjach nadzwyczajnych, w tym pandemii COVID-19”. Dwudziestu uczestników z Polski i Słowacji, wzięło udział w  zajęciach warsztatowych "Rola instytucji i organizacji w orientacji zawodowej w rejonie transgranicznym, w  tworzeniu transgranicznej oferty edukacji zawodowej w sytuacji nadzwyczajnej np. pandemii COVID -19". O projekcie i jego głównych założeniach opowiedzieli dr hab. Marek Walancik, prof. AWSB, główny pomysłodawca przedsięwzięcia oraz dr hab. Jerzy Kochanowicz, prof. AWSB, kierownik merytoryczny projektu. Tematykę szkolenia, tj. wymianę dobrych praktyk instytucji i organizacji w tworzeniu transgranicznej oferty edukacji zawodowej w sytuacji nadzwyczajnej z wykorzystaniem rozwiązań hybrydowych przez łącznie 16h omawiał trener Andrzej Tomeczek, wciągając uczestników w angażujące dyskusje, co z pewnością przełoży się na możliwość  wypracowania pola do dalszego zacieśnienia wzajemnej współpracy.

• Kick-off meeting nowych projektów polsko-słowackich

26 sierpnia w Urzędzie Miejskim w Czadcy odbył się kickoff meeting dwóch projektów - „SOCIALLY - Edukacja specjalistyczna pracowników socjalnych i pomocy społecznej na pograniczu polsko-słowackim w sytuacjach nadzwyczajnych, w tym pandemii COVID -19” oraz "E-DUST - Orientacja zawodowa na pograniczu polsko – słowackim w  sytuacjach nadzwyczajnych, w tym pandemii COVID -19" - na które Akademia WSB otrzymała dofinansowanie w ramach programu Program Interreg V-A Polska - Słowacja 2014 – 2020.

W najbliższych miesiącach, wraz z partnerem projektu, tj. Miastem Czadca, będziemy realizować m.in. szkolenia, konferencje oraz publikacje specjalnej monografii, a niezwykle owocne spotkanie pozwoliło omówić kluczowe, merytoryczne aspekty wszystkich przyszłych działań.

Szkolenia, których realizacja zaplanowana została na październik i listopad br. skupiać się będą na czterech głównych obszarach tematycznych:

• wsparciu seniorów na pograniczu
    • narzędziach edukacji online i hybrydowej
    • orientacji zawodowej, zawodów deficytowych i przygranicznego rynku pracy w pandemii
    •  wsparcia bezdomnych na pograniczu.

Po stronie słowackiej w spotkaniu uczestniczyli: inż. Milan Gura - burmistrz miasta, mgr. Katarína Šulganová - Kultura i stosunki międzynarodowe - Wydział Edukacji, Kultury, Młodzieży i Sportu (Miasto Čadca), RNDr. Miloslav Šulgan, CSc. - Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego (Miasto Čadca), Mgr. Vladimír Kráľ - doradca burmistrza ds. stosunków zagranicznych, PhDr. Emília Hanuláková - dyrektor wielofunkcyjnego ośrodka dla seniorów w Czadcy, Mária Cyprichová - Wydział Opieki Społecznej, Zdrowia, Mieszkalnictwa i Przedsiębiorczości (Miasto Čadca). Akademie WSB reprezentowali kierownik jednego z projektów dr hab. Marek Walancik, prof. AWSB, Kierownik Katedry Pedagogiki Ewelina Widerska  Dyrektor Działu Rozwoju Nauki oraz Adam Bugaj Specjalista ds. projektów.

• Dwa projekty Akademii WSB z dofinansowaniem!

W dniu 02.07.2021 r. o godzinie 10:00. odbyło się 8 POSIEDZENIE KOMITETU DS. MIKROPROJEKTÓW PROGRAMU INTERREG V-A POLSKA-SŁOWACJA 2014-2020. Głównym tematem posiedzenia było zatwierdzenie Wniosków o dofinansowanie mikroprojektów złożonych podczas naboru w ramach projektów parasolowych Euroregionu Beskidy z Żylińskim Krajem Samorządowym, tj. „MikroINTERREG-edu PL-SK” (VII nabór). Na liście wniosków rekomendowanych do dofinansowania znalazły się dwa projekty Akademii WSB, planowane do realizacji wspólnie z Miastem Czadca. Są to projekty: "E-DUST - Orientacja zawodowa na pograniczu polsko – słowackim w  sytuacjach nadzwyczajnych, w tym pandemii COVID -19" oraz "SOCIALLY - Edukacja specjalistyczna pracowników socjalnych i pomocy społecznej na pograniczu polsko-słowackim w sytuacjach nadzwyczajnych, w tym pandemii COVID -19".

Lista zatwierdzonych wniosków o dofinansowanie złożonych w ramach VII naboru 3 Osi

Projekt pn. „E-DUST - Orientacja zawodowa na pograniczu polsko – słowackim w sytuacjach nadzwyczajnych, w tym pandemii COVID -19” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Interreg V-A Polska - Słowacja 2014 – 2020 oraz ze środków budżetu państwa.