Projekt pn. Wiedza bez barier – innowacyjne metody nauczania osób dorosłych został wspólnie wypracowany przez czterech interesariuszy:
- Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej (Uczelnię),
- Polski Związek Kulturalno-Oświatowy w Republice Czeskiej,
- Stowarzyszenie „Rodacy” na Łotwie,
- Stowarzyszenie Naukowców Polaków Litwy.
Projekt wpisuje się w priorytety programu Erasmus+ takie jak:
- poszerzanie i rozwój kompetencji edukatorów,
- opracowanie i wdrażanie skutecznej oferty na rzecz poprawy umiejętności podstawowych i innych kluczowych kompetencji,
- lepsze opanowanie istotnych kompetencji podstawowych i przekrojowych na wysokim poziomie w perspektywie uczenia się przez całe życie.
Projekt ma bezpośredni związek z zagadnieniami edukacji międzykulturowej i międzypokoleniowej oraz uczeniem się przez całe życie, badaniami i innowacjami oraz zapewnieniem jakości w edukacji. Celem projektu jest wspólne wypracowywanie przez partnerów innowacyjnej metodyki nauczania osób dorosłych. Organizacją koordynującą projekt jest Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, posiadająca wieloletnie doświadczenie w zakresie edukacji osób dorosłych oraz znaczące osiągnięcia w zakresie kształcenia ustawicznego. Ponadto, Uczelnia jest prekursorem profesjonalnego systemu e-learning, z powodzeniem stosowanego w edukacji akademickiej.
Ze względu na to, że wszyscy partnerzy posługują się językiem polskim w stopniu pozwalającym na swobodną komunikację projekt w całości jest prowadzony w języku polskim. W ramach działań projektowych zaplanowano cykl międzynarodowych spotkań projektowych, w których udział wezmą przedstawiciele wszystkich instytucji biorących udział w projekcie.
Pierwsze międzynarodowe spotkanie Partnerów zaplanowano w Polsce, odbędzie się ono w lutym 2017 r. w siedzibie Uczelni w Dąbrowie Górniczej, podczas którego Partnerzy zapoznają się z systemem edukacji pozaformalnej osób dorosłych oraz platformą e-learningową używaną w Uczelni. Podczas kolejnych 3 spotkań, które odbędą się kolejno u każdego z Partnerów (w Czechach, na Litwie i na Łotwie) zostaną skonsultowane i wypracowane finalne założenia platformy i kursów e-learningowych.
W ramach projektu pracować będą 3 międzynarodowe zespoły projektowe. Każdy zespół składać się będzie z dwóch przedstawicieli organizacji partnerskiej (osoby młodszej i seniora) oraz pracownika naukowego – mentora (przedstawiciela WSB). Osoby te będę wspólnie pracowały nad funkcjonalnościami platformy i zakresem merytorycznym kursów. Będzie to współpraca międzypokoleniowa, międzynarodowa i międzysektorowa, a wyniki prac zespołów będą konsultowane właśnie podczas 3 spotkań międzynarodowych.
Po zakończeniu badań w Polsce zostanie zorganizowana międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona tematyce projektu. W konferencji udział wezmą przedstawiciele wszystkich organizacji biorących udział w projekcie. Podczas konferencji planowane jest wygłaszanie wykładów, prezentacja przykładowego modułu na platformie e-learningowej oraz zawiązanie sieci organizacji działających na rzecz edukacji osób dorosłych. W kolejnych miesiącach planowane jest rozszerzenie sieci o kolejne organizacje partnerskie tego typu.