Od kilku lat można zaobserwować dynamiczny wzrost znaczenia zrównoważonego rozwoju i kwestii ESG w działalności organizacji na całym świecie. Zmiany klimatyczne, wyczerpywanie się zasobów naturalnych, rosnące oczekiwania społeczne oraz zaostrzenie regulacji, stawiają przed przedsiębiorstwami nowe wyzwania. Niespełnienie tych wymagań może prowadzić do strat finansowych, utraty zaufania interesariuszy oraz zarzutów greenwashingu.
Transformacja w kierunku zrównoważonego rozwoju jest już nie tylko kwestią wyboru, ale koniecznością. Konsumenci i inwestorzy coraz częściej wybierają firmy odpowiedzialne środowiskowo i społecznie, co czyni kompetencje w zakresie ESG kluczowymi dla budowania przewagi konkurencyjnej i strategii biznesowych we wszystkich sektorach gospodarki.
W kontekście obecnych wyzwań globalnych i rosnących wymogów regulacyjnych studia podyplomowe z obszaru ESG dostarczają praktycznej wiedzy i umiejętności, które są niezbędne do efektywnego zarządzania kwestiami zrównoważonego rozwoju w organizacjach. Zdobycie doświadczenia w obszarach takich jak raportowanie zrównoważonego rozwoju, strategia ESG, zrównoważone finanse czy przeciwdziałanie greenwashingowi pozwoli uczestnikom aktywnie uczestniczyć w transformacji organizacji i wykorzystać nabyte kompetencje w obszarze doradztwa regulacyjnego i strategicznego, consultingu, finansów czy obszarów pokrewnych.
W obliczu dynamicznych zmian na rynku posiadanie aktualnych kompetencji z zakresu ESG to inwestycja nie tylko w rozwój zawodowy, ale także w przyszłość biznesu i społeczeństwa.
Dariusz Kryczka
Partner EY Law