Kierunek

TUS TRENING UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH - on-line

Akademia WSB zaprasza na szkolenie "TUS Trening Umiejętności Społecznych" prowadzone w formie webinarium (transmisja online na żywo) poprzez platformę Zoom - rekomendowane użycie mikrofonu oraz kamery, które umożliwiają wideokonferecję opartą na aktywnym udziale uczestników .

Terminy szkolenia 2-dniowego:

18.04.2024 r. godz.15.30-21.00

19.04.2024 r. godz.15.30-21.00

Certyfikaty potwierdzające ukończenie szkolenia zostaną wysłane pocztą.

Koszt szkolenia: 700 zł
Dla Słuchaczy i Absolwentów Akademii WSB 50 zł bonifikaty

Miejsce szkolenia: webinarium (szkolenie online)

Podczas dwudniowego szkolenia uczestnicy zdobędą wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne do tworzenia programów i prowadzenia zajęć treningów umiejętności społecznych z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi z dysfunkcjami w sferze społecznej, z osobami ze spektrum autyzmu, z niepełnosprawnością intelektualną, z Zespołem Downa, z zaburzeniami zachowania. Szkolenie prowadzone jest w wykorzystaniem różnym form i metod, m.in.: wykładu, ćwiczeń praktycznych indywidualnych i grupowych, analizy przypadków, dyskusji. Szkolenie kończy się egzaminem pisemnym.

ZAPISZ SIĘ

• Uczestnicy:

Adresatami szkolenia są nauczyciele zatrudnieni w szkolnictwie powszechnym i specjalnym, psychologowie, pedagodzy, pedagodzy specjalni, terapeuci, terapeuci SI, logopedzi oraz wszystkie osoby pracujące z dziećmi i pragnące poszerzyć własny warsztat pracy.

• Cele szkolenia:

Przygotowanie uczestników do prowadzenia treningu umiejętności społecznych z  dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi z dysfunkcjami w sferze społecznej, z osobami ze spektrum autyzmu, z niepełnosprawnością intelektualną, z Zespołem Downa, z zaburzeniami zachowania - zapoznanie z założeniami pracy grupowej wg Goldsteina,  - zapoznanie z zasadami tworzenia grup oraz prowadzenia zajęć.

• Atuty szkolenia:

• certyfikat ukończenia szkolenia
    • zajęcia w formie wykładów i prezentacji, połączonych z ćwiczeniami praktycznymi
    • zajęcia prowadzone przez terapeutę i trenera TUS SST z wieloletnim doświadczeniem
    • nabycie umiejętności prowadzenia treningu umiejętności społecznych z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi
    • tematyka szkolenia zgodna z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 lipca 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (Dz. U. 2006, poz. 943) oraz Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 4 grudnia 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie środowiskowych domów samopomocy (Dz. U. 2014, poz. 1752)
  • Efekty szkolenia:

Uczestnik:

• zna różne metody nauczania umiejętności społecznych
    • potrafi planować zajęcia TUS-u
    • organizuje i prowadzi trening dla różnych grup wiekowych
    • zna strategie rozwijania umiejętności społecznych
    • dostosowuje strategie postępowań do zachować niepożądanych w trakcie treningu
    • zna założenia pracy grupowej wg. A. Goldsteina, zasady tworzenia grup oraz prowadzenia zajęć
    • tworzy programy i prowadzi treningi umiejętności społecznych z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi z dysfunkcjami w sferze społecznej, z osobami ze spektrum  autyzmu, z niepełnosprawnością intelektualną, z Zespołem Downa, z
    • zaburzeniami zachowania
    • stosuje różne formy, metody i techniki stymulujące szeroko pojęty rozwój społeczny
    • potrafi współpracować i komunikować się z podopiecznym oraz jego rodzimą
  • Opłaty:

Koszt szkolenia: 700 zł
    Dla Słuchaczy i Absolwentów Akademii WSB 50 zł bonifikaty

ING Bank Śląski o/Dąbrowa Górnicza nr  64 1050 1272 1000 0008 0063 3554

• Program szkolenia:

1. Trening umiejętności społecznych jako forma podnoszenia kompetencji społecznych:
    • kompetencje społecznie – rozważania terminologiczne,
    • cele indywidualne i grupowe.
    1. Podstawowe informacje o deficytach w zakresie kontaktów i umiejętności społecznych - trudności przejawiane przez dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
    2. Kompetencje i rola terapeutów prowadzących trening umiejętności społecznych.
    3. Podstawowe założenia treningu umiejętności społecznych wg. Arnolda Goldsteina.
    4. Model kształtowania umiejętności wg. Arnolda Goldsteina.
    5. Ogólne zasady prowadzenia treningu umiejętności społecznych
      • liczba trenerów
      • zasady doboru grupy i dostosowywanie form terapii do potrzeb dzieci
      • częstotliwość sesji
      • czas trwania sesji.
    6. Podstawowe narzędzia treningów umiejętności społecznych.
      Kształtowanie motywacji
      • zasady doboru systemów motywacji
      • pomoce dydaktyczne wykorzystywane w celu wzmacniania instrukcji słownych.
    7. Techniki wykorzystywane w treningu umiejętności społecznych: trening percepcji społecznej.
    8. Trening podejmowania roli innych ludzi.
    9. Trening analizowania sytuacji społecznej.
    10. Komunikacja interpersonalna. Rodzaje komunikacji – werbalna i niewerbalna.
    11. Trening nadawania komunikatów niewerbalnych.
    12. Trening komunikacji werbalnej.
    13. Trening autoprezentacji.
    14. Modelowa struktura sesji treningu umiejętności społecznych - organizacja zajęć.
    15. Warsztat: ćwiczenia w prowadzeniu zajęć rozwijających umiejętności społeczne.
    16. Egzamin.

mgr Marta Ir

wykładowca Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, terapeuta, pedagog specjalny z długoletnim stażem pracy pedagogicznej, specjalista w zakresie pracy z dziećmi z autyzmem, trener TUS SST (Treningu Umiejętności Społecznych), Dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej i Przedszkola "Wesołe Słoneczka" z oddziałami integracyjnymi w Katowicach.