Kierunek

ZARZĄDZANIE KONFLIKTEM INTERESÓW W INSTYTUCJACH FINANSOWYCH ZGODNIE Z WYTYCZNYMI EBA - WEBINARIUM

Akademia WSB zaprasza na szkolenie "Zarządzanie konfliktem interesów w instytucjach finansowych zgodnie z wytycznymi EBA" prowadzone w formie webinarium (transmisja online na żywo z możliwością interacji) poprzez platformę ClickMeeting.

Istnieje możliwość zorganizowania szkolenia w formule zamkniętej, tj. dla grupy min. 10 osób. Dostosowujemy wówczas program oraz termin do potrzeb zamawiającego. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

webinarium (szkolenie online)

Konflikt interesów jest niedocenianym zabójcą indywidualnych karier oraz wiarygodności całych instytucji. Jest podstępny – bo im bardziej tłumaczymy, że nie mamy sobie nic do zarzucenia – tym mniej nam wierzą. W okresie pandemii i recesji, gdy ryzyka nadużyć rosną, okazuje się bardziej eksponowanym problemem niż twarda korupcja czy oszustwa finansowe. Ten zabójca zaufania jest szczególnie destrukcyjny dla instytucji opierających się na zaufaniu, a więc także dla sektora finansowego.

• W trakcie szkolenia:

• omówimy istotę zjawiska konfliktu interesów w specyfice rynku finansowego
    • zapoznamy się z regulacjami i wytycznymi krajowymi i unijnymi,
    •  omówimy najlepsze praktyki i najczęstsze błędy w zarządzaniu konfliktem intetesów,
    • umiejscowimy środki przeciwdziałania konfliktowi interesów na tle systemów compliance i antykorupcyjnych,
    • porozmawiamy o znaczeniu przywództwa, szkoleń i świadomości,
    • zastanowimy się, jak formułować skuteczne kodeksy postępowania (etyki) i inne regulacje wewnętrzne,
    • poddamy stres-testom kodeksy etyczne instytucji uczestniczących w szkoleniu.
  • Uczestnicy:

Szkolenie adresowane jest m.in. do kadry kierowniczej, doradców ds. etyki, audytorów i kontrolerów wewnętrznych.

• Atuty szkolenia:

• zajęcia prowadzone przez eksperta z wykorzystaniem różnych form pracy
    • optymalna konstrukcja programu szkolenia
    • fachowe odpowiedzi na rzeczywiste problemy
    • certyfikat ukończenia szkolenia

Maksymalna liczba uczestników : 20

• Opłaty:

Koszt szkolenia: 450 zł

ING Bank Śląski o/Dąbrowa Górnicza nr  64 1050 1272 1000 0008 0063 3554

• Program szkolenia:

Zjawisko konfliktu interesów

• Konflikt interesów w sektorze gospodarczym – na czym polega?
    • Konflikt rzeczywisty, potencjalny i postrzegany. Metody unikania.
    • Specyfika sektora finansowego.
    • Typowe przyczyny i skutki dla pracowników i instytucji finansowych.
    • Ćwiczenia

Przepisy i wytyczne, m.in.

• Przepisy krajowe i unijne, w tym MiFID.
    • Wytyczne EBA w sprawie zarządzania wewnętrznego.
    • Wskazówki CESR w sprawie konfliktu interesów.
    • Zasady Ładu Korporacyjnego dla instytucji nadzorowanych KNF i projekt rekomendacji Z dotyczącej zasad ładu wewnętrznego w bankach.
    • Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW

Praktyczne wdrażanie polityki zarządzania konfliktem interesów

• Zarządzanie strachem, ryzykiem i przez wartości.
    • Środki przeciwdziałania konfliktowi interesów na tle systemów compliance i antykorupcyjnych.
    • Poziom instytucji
    • Poziom rady nadzorczej i zarządu,
    • Poziom pracownika
    • Dobre praktyki
    • Najczęstsze błędy i papierowe tygrysy
    • Znaczenie przywództwa i komunikacji
    • Świadomość i skuteczne szkolenia
    • Rola oficera compliance / doradcy ds. etyki.

Kodeksy postępowania (etyki) i inne regulacje wewnętrzneKodeks jako pomoc czy pułapka?

• Kodeks „żywy” vs. kodeks „odfajkowany”.
    • Dobre praktyki i najczęstsze błędy spotykane w treści kodeksów
    • Warunki, aby kodeks skutecznie ograniczał ryzyko konfliktu interesów
    • Wskazówki dla innych regulacji wewnętrznych
    • Ćwiczenie: stres-testy wybranych kodeksów (na życzenie – instytucji uczestniczących w szkoleniu).

Podsumowanie – checklista dobrej polityki zarządzania konfliktem interesów na rynku finansowym.

Maciej Wnuk

Autor i współautor wielu publikacji z zakresu przeciwdziałania korupcji, m.in.: „Procedury antykorupcyjne w jednostkach sektora publicznego i prywatnego”, „Świadomość ryzyka korupcji i zmowy przetargowej w zamówieniach publicznych”, Konflikt interesów – czym jest i jak go unikać?”. Zajmował się praktycznie przeciwdziałaniem korupcji jako radny i kontroler w warszawskim samorządzie oraz pełniąc funkcję członka zarządu Transparency International Polska. Wdrażał systemy antykorupcyjne w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. kspert programu NATO Building Integrity in Defence oraz Polskiego Centrum Akredytacji w zakresie normy ISO 37001 Systemy zarządzania działaniami antykorupcyjnymi. Obecnie szkoli i pomaga wdrażać systemy antykorupcyjne w Polsce i na Ukrainie.