01.02.2024

Badaczka z Katedry Pedagogiki Akademii WSB na Uniwersytecie Medycznym Paracelsus w Salzburgu w ramach Akcji COST

Dr Aneta M. Kochanowicz z Katedry Pedagogiki Akademii  WSB wraz z dr Leszkiem Pawłowskim z Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku, jako reprezentanci Polski (MC Member), wzięli udział w dniach 30 – 31 stycznia 2024 roku w pierwszym spotkaniu CA22127- CODE-YAA na Uniwersytecie Medycznym Paracelcus w Salzburgu w Austrii.

Zalecenia edukacyjne i kryteria oceny jakości zatwierdzone przez organizacje pozarządowe wysokiego szczebla, rządy oraz organizacje zawodowe mają kluczowe znaczenie dla postępu opieki paliatywnej. Model zaproponowany przez WHO (2021) podkreśla sześć niezbędnych elementów potrzebnych do zapewnienie optymalnej opieki paliatywnej osobom doświadczającym poważnych cierpień zdrowotnych. Jednym z tych elementów to kształcenie i szkolenia wszystkich pracowników służby zdrowia i wolontariuszy zapewniających opiekę paliatywną. Dlatego też celem badań prowadzonych pod kierunkiem profesor Piret Paal we współpracy z grupą CA22127 jest ustalenie wskaźników jakości zapewniających wysoką jakość edukacji i szkoleń z obszaru opieki paliatywnej.

CODE-YAA to skrót od “COllaboratively DEveloped culturallY Appropriate and inclusive Assessment tool for Palliative Care EDUcation”. Badacze opracują narzędzie samooceny CODE-YAA - jako ogólnodostępne, nowe, zaadaptowane kulturowo, etycznie włączające i oparte na dowodach, które będzie mierzyć, badać i promować dostęp do edukacji w zakresie opieki paliatywnej w regionie paneuropejskim. Narzędzie oceny jakości CODE-YAA zostanie udostępnione w różnych wersjach językowych w tym w języku polskim.

W dyskusjach toczących się w różnych grupach roboczych wzięło udział prawie 60 członków z 26 krajów. Dr Aneta M. Kochanowicz zwróciła uwagę na konieczność szkolenia nie tylko środowiska medycznego, ale także nauczycieli, pedagogów specjalnych i specjalistów pracujących z dziećmi i młodzieżą z głęboką niepełnosprawnością intelektualną i sprzężoną, szczególnie objętych opieką przez tzw. hospicja domowe i ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze.

Następne spotkanie badaczy jest zaplanowane na Uniwersytecie Medycznym w Armenii w czerwcu 2024 roku.