08.09.2024

Badaczka z katedry Pedagogiki w ramach grantu z Funduszu Wspierania Nauki GZM 2024 wzięła udział w 16. Konferencji Europejskiego Towarzystwa Socjologicznego Tension, Trust and Transformation w Portugalii

Doktor Aneta M. Kochanowicz w ramach grantu z Funduszu Wspierania Nauki GZM 2024 wzięła udział od 27 sierpnia do 30 sierpnia w 16. Konferencji Europejskiego Towarzystwa Socjologicznego Tension, Trust and Transformation, której gospodarzem było konsorcjum portugalskich uczelni: Uniwersytet w Porto, Uniwersytet w Aveiro, Uniwersytet Beira Interior, Uniwersytet w Coimbrze, Uniwersytet Minho, Uniwersytet w Trás-os-Montes i Alto Douro. Ich zaangażowanie w doskonałość akademicką i badania socjologiczne odegrały kluczową rolę w zorganizowaniu tej konferencji.

Na to wydarzenie przyjechało 4000 cenionych socjologów, badaczy i praktyków z Europy i świata. Konferencja składała się z 900 sesji naukowych. Miasto Porto, z bogatym dziedzictwem kulturowym stanowiło doskonałe tło dla tak prestiżowego spotkania, dla naukowych dyskusji i refleksji. W tym roku the European Sociological Association obchodzi swoje 30-lecie.

Doktor Aneta M. Kochanowicz z Katedry Pedagogiki w czasie Research Network Session zatytułowanym Inclusive Education zaprezentowała wyniki badań, dotyczących wdrażania wskaźników jakości technologii wspomagających w polskiej edukacji. Jej badania obejmowały tłumaczenie, adaptację kulturową i walidację amerykańskiego narzędzia Quality Indicators of Assistive Technology (QIAT), niedostępnego wcześniej w Polsce. Te wskaźniki jakości mają w przyszłości umożliwić poszczególnym szkołom ocenę ich obecnych praktyk i zaplanowanie ulepszeń dostępności technologii wspomagających dla uczniów z niepełnosprawnościami w następujących obszarach: uwzględnienie potrzeb AT, ocena potrzeb AT, AT w IEP, wdrożenie AT, ocena efektywności AT, AT w okresie przejściowym, wsparcie administracyjne dla AT oraz szkolenia i rozwój zawodowy związany z AT. Ma to na celu podniesienie poziomu doświadczenia edukacyjnego uczniów o zróżnicowanych potrzebach, tworząc bardziej dostępną i wspierającą edukację w Polsce z wykorzystaniem technologii.

Temat tegorocznej konferencji to „Napięcie, zaufanie i transformacja”. Socjolodzy i inni przedstawiciele nauk społecznych, biorący udział w konferencji ESA w Porto wnieśli wkład w diagnozowanie i naukowe zrozumienie napięć politycznych, gospodarczych czy społecznych. Rzucili nową perspektywę na kwestię bardziej sprawiedliwej przyszłości opartej na zaufaniu społecznym. Różnorodne sesje, warsztaty i wydarzenia społeczne w czasie tej konferencji miały na celu wspieranie współpracy naukowej i tzw. sieciowanie.

Uroczysta Kolacja i przyjęcie odbyło się w historycznym miejscu Alfândega, nad rzeką Duero w miejskim Urzędzie celnym zbudowanym w XIX wieku i wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z kolei zamknięcie konferencji nastąpiło w Casa da Música, w budynku zaprojektowanym przez Rema Koolhaasa. Piękna sala Suggia stanowiła idealne tło, w murach której, rektor Uniwersytetu Porto António de Sousa Pereira wypowiedział ostatnie słowa tego wydarzenia.